Ustawa ułatwi pracę komorników

Krzysztof Buczek
03-01-2002, 00:00

Zmieniona ustawa o komornikach sądowych i egzekucji wprowadza nowy system opłat za egzekucję i daje komornikom dostęp do informacji z banków i urzędów skarbowych.

Od 1 stycznia 2002 r. podobnie jak to ma miejsce np. w Belgii, Francji i Słowacji komornicy nie będą związani z sądami stosunkiem pracy, a ich dochód będą stanowić opłaty pobierane za wszczęcie i prowadzenie egzekucji oraz zabezpieczenie roszczenia.

Nowe przepisy uprawniają komorników do żądania od organów administracji, urzędów skarbowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo kredytowych, organów rentowych i spółek maklerskich informacji niezbędnych do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

— Dotąd urzędnicy zasłaniali się przepisami o tajemnicy skarbowej czy bankowej i unikali udostępniania danych o majątku i dochodach dłużników — mówi Jan Treder, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Gdańsku.

Zobowiązuje się też komorników do podejmowania czynności niezbędnych do skutecznego przeprowadzenia egzekucji najpóźniej w terminie trzech dni. Naruszenie terminu bądź dokonanie tylko pozornych czynności skutkuje pociągnięciem komornika do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Zdaniem Jana Tredera, zachowanie tego terminu w sytuacji znacznego obciążenia kancelarii sprawami może się okazać dla komorników niemożliwe.

Ustawa porządkuje system opłat związanych z dochodzeniem należności przez komorników. Pozwala na zwiększenie ich samodzielności i lepsze współdziałanie z wierzycielami. Od początku 2002 r. komornicy będą mogli przed wszczęciem egzekucji środków pieniężnych wezwać wierzyciela do uiszczenia części opłaty wysokości 15 proc. (gdy egzekwowana wierzytelność nie przekracza 10 tys. zł ) i 25 proc. najniższego wynagrodzenia (przy wierzytelnościach powyżej 10 tys. zł ).

— Środowisko komorników bardzo źle ocenia nowe zasady finansowania egzekucji. Dotychczas wierzyciel musiał wnieść przed podjęciem działań opłatę wysokości 7 proc. wartości dochodzonej wierzytelności. Teraz komornik może jedynie wezwać do uiszczenia przez podmiot wszczynający postępowanie kwoty 114-180 zł. Z pewnością nie wystarczy to na pokrycie wydatków związanych z egzekucją, a przepisy nie wskazują, kto ma wyłożyć resztę — twierdzi Jan Treder.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ustawa ułatwi pracę komorników