Ustawa uwłaszczeniowa do pilnej poprawki

  • PAP
opublikowano: 28-03-2019, 08:33

Samorządy przekazały na ręce rządu listę problemów związanych z likwidacją użytkowania wieczystego na gruntach mieszkalnych w Polsce. Resort inwestycji i rozwoju nie wyklucza zmian - informuje czwartkowe wydanie "Dziennika Gazety Prawnej".

Samorządy nie wyrabiają się z wysyłką do właścicieli mieszkań zaświadczeń o własności gruntu pod ich lokalami. Ustawa daje na to urzędnikom czas do końca roku. "Największe miasta powinny przygotować nawet po kilkadziesiąt tysięcy takich pism. Wysłano zaledwie po kilkaset lub co najwyżej kilka tysięcy zaświadczeń" - czytamy w dzienniku.

Gazeta wyjaśnia, że "samorządy utrzymują, że często wysokość bonifikaty zależy właśnie od daty otrzymania zaświadczenia". Niektórzy mieszkańcy w obawie, że nie uzyskają zaświadczenia jeszcze w tym roku, sami dokonują wpłat na konta urzędów, "a te nie wiedzą, czy pieniądze przyjąć, czy zwrócić". W związku z powyższym samorządy proszą o wydłużenie terminu wydawania zaświadczeń do 2023 roku - pisze dziennik.

Według samorządów kolejnym problemem są cudzoziemcy. "Miasta chcą, by zwolniono ich z obowiązku uzyskania zgody na nabycie nieruchomości (gdy dochodzi do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności), jeśli taka zgoda została wcześniej wydana przez ministra spraw wewnętrznych w stosunku do prawa użytkowania wieczystego (lub udziału w tym prawie jako udziału związanego z nabyciem lokalu o charakterze innym niż mieszkalny)" - podaje dziennik.

"Trzeci problem dotyczy korekty zasad przyznawania pomocy de minimis dla przedsiębiorstw i procesu wydawania zaświadczeń o udzieleniu takiej pomocy publicznej (znów w zakresie ustawowych terminów)" - pisze gazeta.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy