Uszczknąć sąsiadowi sławy

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

Elitarne osiedla same kreują prestiż miejsca.

Ale — prócz lokalizacji — ważne pozostaje także nazwisko architekta.

Według Tomasza Błeszyńskiego, doradcy na rynku nieruchomości — to, co znajduje się w ofercie sprzedaży na "rynku luksusowych nieruchomości" w Polsce, jest często tylko produktem marketingowym, a z prawdziwym luksusem nie ma nic wspólnego.

Detal doskonały

Co decyduje o cenie luksusowej nieruchomości? Coraz częściej — architektura. Dobrze, jeśli apartament zaprojektuje znany architekt. Na kolejnych miejscach plasują się: funkcjonalność projektu, rodzaj użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także solidność wykonania najdrobniejszego detalu.

— Luksusowy apartament niekoniecznie musi stać w centrum miasta; ważne jednak, czy w okolicy znajduje się dobra infrastruktura komunikacyjna — zaznacza Marcin Gołębiowski, dyrektor zarządzający redNet Property.

Tomasz Błeszyński uważa, że elitarne nieruchomości z założenia muszą być atrakcyjne inwestycyjnie. Co podnosi ich wartość?

— Rezydencja winna zajmować dużą działkę w pięknej okolicy, w pobliżu starego drzewostanu, jakiegoś strumyka lub stawu — ocenia ekspert.

W przypadku apartamentów koszt wykończenia nie jest najważniejszy. Bardziej liczy się jakość i końcowy, wyjątkowy efekt.

— Inwestując w obiekty o najwyższym standardzie, skupiłbym się na stolicy, centrach dużych miast i dzielnicach o charakterze typowo rezydencjonalnym. Wyłożenie kapitału na nieruchomości oddalone od wielkich aglomeracji może być ryzykowne. Klienci zainteresowani wynajmem luksusowych nieruchomości zamieszkują najczęściej duże miasta. Decydując się na zakup apartamentu pod wynajem, winniśmy dostosować jego standard do klasy budynku. Drogie wykończenie lokalu nieulokowanego w prawdziwym apartamentowcu może się nie zamortyzować — ostrzega Michał Abramczyk, doradca ds. nieruchomości w Noble Banku.

Generalnie to prawda, ale..

— Osiedla luksusowych rezydencji na Pomorzu — mimo że znajdują się dość daleko od najbliższego miasta — uznaje się za prestiżowe. Elitarne przedsięwzięcie realizowane jest w tak dużej skali, że samo jego istnienie tworzy prestiż miejsca — podkreśla Marcin Gołębiowski, dyrektor zarządzający redNet Property.

Cenne sąsiedztwo

Wokół luksusowego osiedla powstaje nowa lokalna infrastruktura, a dobrą komunikację zapewni m.in. własne lądowisko dla helikopterów.

Duży wpływ na wartość nieruchomości może mieć i sąsiedztwo, choćby usytuowanie w pobliżu rezydencji popularnych osób ze świata sztuki czy polityki. Zdaniem ekspertów, podnosi to ceny nieruchomości w okolicy.

— W podwarszawskich Konstancinie, Podkowie Leśnej lub Komorowie znajdziemy rezydencje, polskie dworki, gdzie mieszkają popularne osoby. Tam najemcy raczej nie pragną zakładać firm, raczej uszczknąć coś dla siebie z prestiżu i sławy sąsiadów — sumuje Krzysztof Kieszkowski z Agencji Polanowscy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu