UTK: w czerwcu 45 proc. więcej pasażerów kolei niż przed rokiem

  • PAP
opublikowano: 29-07-2021, 11:03

W czerwcu koleją podróżowało ponad 21 mln pasażerów, czyli ponad 45 proc. więcej niż przed rokiem, przewieziono 19,8 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 13,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - podał UTK w czwartkowej informacji dot. wyników przewozowych.

fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Według Urzędu Transportu Kolejowego, wyniki w czerwcu 2021 r. są znacznie lepsze niż przed rokiem.

Jak podano, stabilizuje się sytuacja w przewozach pasażerskich. W czerwcu koleją podróżowało 21,1 mln osób, co oznaczało wzrost o 45,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r.

UTK ocenił, że duży wzrost miał miejsce również w przypadku innych danych eksploatacyjnych: praca przewozowa została zrealizowana na poziomie 1,4 mld pasażerokilometrów (wzrost o 58,4 proc.), a praca eksploatacyjna 14,5 mln pociągokilometrów (wzrost o 23,6 proc.). Pasażerowie podróżowali też w dłuższych relacjach. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 66 km i była o 6 km dłuższa niż rok temu.

W informacji Urzędu zwrócono uwagę, że pod względem wyników czerwiec wyprzedził maj, który do tej pory był najlepszym miesiącem w 2021 r. W czerwcu podróżowało o 2,2 mln osób więcej niż w maju (wzrost o 11,5 proc.). Wykonano również pracę przewozową większą o ponad 256 mln pasażerokilometrów (22,7 proc.). Niższa o 0,07 mln (-0,5 proc.) pociągokilometrów była praca eksploatacyjna. Zdaniem UTK, w tym przypadku może się to wiązać pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych i koniecznością uruchamiania komunikacji zastępczej. Średnia odległość podróży była dłuższa o 6 km.

"Za nami I półrocze 2021 r., na które należy patrzeć z umiarkowanym optymizmem. Okres ten był na pewno stabilniejszy od I półrocza 2020 r., a w ostatnich dwóch miesiącach widoczny jest zdecydowany powrót pasażerów na kolej" - ocenił prezes UTK Ignacy Góra, cytowany w komunikacie Urzędu.

"Trwający okres wakacyjny i urlopowy powinien ten trend podtrzymać, szczególnie że kolej jest bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu, szczególnie przy nasilonym ruchu turystycznym na drogach" – podkreślił.

Według danych Urzędu, w I półroczu 2021 r. kolej wybrało nieco ponad 97 mln pasażerów. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła 5,9 mld pasażerokilometrów, a średnia odległość osiągnęła 60,5 km.

Jeśli chodzi o przewozy towarowe, to w czerwiec również okazał się kolejnym miesiącem ze wzrostem parametrów przewozowych w stosunku do wyników sprzed roku. Koleją przewieziono 19,8 mln ton towarów w (wzrost o 13,5 proc.), a praca przewozowa wyniosła 4,5 mld tonokilometrów (o 9,2 proc. więcej). Praca eksploatacyjna była większa o 0,6 mln (9,8 proc.) pociągokilometrów, a średnia odległość przewozu zmniejszyła się do 229 km (-3,8 proc.).

Urząd wskazuje, że dane eksploatacyjne w czerwcu były niewiele niższe niż w maju. Masa przewiezionych dóbr była mniejsza o 0,6 mln ton (-3,1 proc.), praca przewozowa o 147,7 mln tonokilometrów (-3,2 proc.), a praca eksploatacyjna o 0,2 mln pociągokilometrów (-3 proc.). Średnia odległość była taka sama, czyli 229 km.

"Sektor przewozu towarów koleją osiągnął stabilny poziom. Początkowe wahania rynku w pierwszym miesiącach I półrocza dały o sobie zapomnieć w kolejnych miesiącach. Dane za dotychczasowe 6 miesięcy 2021 r. nie tylko są zdecydowanie lepsze od analogicznych danych z 2020 r., ale także bardzo podobne do wyników sprzed dwóch lat" – zaznaczył Ignacy Góra, cytowany w komunikacie. "Umacnia się również rynek przewozów intermodalnych, na którym ma miejsce systematyczny wzrost" – ocenił.

UTK podał, że 116,8 mln ton przewieźli w I półroczu 2021 r. uczestnicy towarowego rynku kolejowego. Praca przewozowa i praca eksploatacyjna wyniosły kolejno 26,6 mld tonokilometrów oraz 39,5 mln pociągokilometrów. Średnia trasa przejazdu wyniosła w tym okresie 227,6 km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane