Utrzymują się wzrosty na europejskich giełdach

opublikowano: 23-06-2004, 15:25

Po dwóch dniach spadków, dziś indeksy najważniejszych giełd europejskich notują korekcyjne odbicie. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskują po 0,8 proc.

Drożeją papiery spółek naftowych – Royal Dutch/Shell, BP, Totala oraz Statoila korzystających na zwyżce cen ropy na światowych giełdach. Ropa drożeje, bo pracownicy norweskiego sektora naftowego grożą zaostrzeniem strajku, co doprowadzi do dalszego ograniczenia surowca i dalszego wzrostu cen.

Aż o 17 proc. drożeją papiery zadłużonego po uszy Alstoma, francuskiego producenta m.in. turbin oraz pociągów. Spółka dogadała się z bankami w kwestii nowych gwarancji kredytowych, dzięki czemu oddaliła się wizja bankructwa Alstoma.

Na giełdzie w Mediolanie rosną notowania włoskich linii lotniczych Alitalia. Ponad 5-proc. skok wyceny to wynik deklaracji rządu, który ma zagwarantować spółce pożyczkę, by narodowy przewoźnik nie musiał ogłaszać bankructwa.

Niemal 7-proc. wzrost notują akcje British American Tobacco (BAT). Tak silna zwyżka to reakcja rynku na informacje, że amerykańskie władze antymonopolowe zgodziły się na zakup amerykańskich aktywów BAT przez R.J. Reynolds Tobacco Holdings. Kwota transakcji szacowana jest na około 3 mld USD.

Mocno w górę idzie kurs Alcatela. Francuski producent sprzętu telekomunikacyjnego ma szanse zdobyć zamówienia od amerykańskiego SBC Communications, które na budowę nowej sieci światłowodowej przeznaczy między 4, a 6 mld USD.

O 1,5 proc. drożeją papiery Suez-u, francuskiej spółki użyteczności publicznej. Przyczyną wzrostu notowań jest podwyższenie przez Lehman Brothers rekomendacji dla spółki. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Utrzymują się wzrosty na europejskich giełdach