Uwaga inwestorzy

AND
opublikowano: 21-12-2007, 00:00

Piątek jest ostatnim dniem na porządki w portfelach. Transakcje w tym dniu — sprzedaży bądź kupna akcji na warszawskiej giełdzie — Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) rozliczy jeszcze w tym roku. KDPW zdąży to zrobić, bo pracuje 24.12 i 31.12, gdy sesji giełdowych nie ma. Rozliczenie transakcji akcjami na GPW trwa trzy dni. Z uwagi na święta i dni wolne od pracy giełdy papiery kupione już na następnej sesji, tj. w poświąteczny czwartek, zostaną zaksięgowane na rachunkach inwestycyjnych po Nowym Roku (tj. 2 stycznia).

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżające się rozliczenie z fiskusem. Jeśli inwestor zarobił na transakcjach w poprzednich miesiącach, a w ostatnich, burzliwych tygodniach noga mu się powinęła, może pomyśleć o zmniejszeniu podatku za tegoroczne osiągnięcia. W tym celu trzeba zrealizować papierowe dotychczas straty, sprzedając akcje na giełdzie. Zrealizowana strata obciąży wcześniejsze zyski. Uwzględni to biuro maklerskie, które już za dwa miesiące zacznie rozsyłać tegoroczne wyliczenia przychodów i kosztów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AND

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu