Uwaga na RPP

Rafał Salwa
opublikowano: 27-02-2008, 00:00

Ubiegłoroczne wyniki zdecydowanej większości firm sektora handlowego są dobre i zgodne z prognozami. W zakresie handlu detalicznego silną pozycję oraz możliwości wykorzystały zwłaszcza: Alma, BOMI, Artman, LPP, NG2 czy Kruk. Najgorzej wypada Redan, który przechodzi restrukturyzację. W sektorze handlu hurtowego korzystnie (pod względem wskaźników ROA i ROE) prezentuje się ubiegłoroczny debiutant — Pani Teresa.

Perspektywy tegoroczne sektora zależą od sytuacji makroekonomicznej, a w szczególności od popytu konsumpcyjnego. Tradycyjnie, ze względu na wstępującą sezonowość, ostatni kwartał roku uchodzi za najlepszy. Ewentualne dalsze znaczące zaostrzenie polityki pieniężnej przez RPP może doprowadzić do tego, że ten rok (a w szczególności IV kwartał) okaże się słabszy niż poprzedni. Wzrastające oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych może odbić się negatywnie zarówno na wielkości tegorocznej sprzedaży, jak i na kosztach spółek handlowych.

Rafał

Salwa

niezależny analityk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Salwa

Polecane