Uwaga przenosi się za Ocean

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 30-07-2014, 09:16

Po wczorajszym spadku do 1,3405, kurs EUR/USD od rana stabilizuje się tuż powyżej tego poziomu.

O tym jednak, czy notowania podtrzymają trend spadkowy w dużej mierze zdecydować powinna dzisiejsza publikacja protokołu z posiedzenia FOMC.
Wraz ze spadkami EUR/USD osłabiła się polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,15, a USD/PLN do 3,0950. Tym samym tak jak pisaliśmy we wczorajszym raporcie porannym, nałożenie sankcji przez Unię Europejską na Rosję skutkowało umocnieniem dolara i osłabieniem złotego. Straciły też pozostałe waluty naszego regionu. Tzw. trzecia runda sankcji zakłada zakaz sprzedaży broni do Rosji, eksportu technologii informatycznych, które mogą być wykorzystane w celach militarnych oraz odcięcie rosyjskich banków od europejskiego rynku finansowego. Ta ostatnia kwestia wydaje się zdecydowanie najdotkliwsza, gdyż niesie za sobą brak możliwości emisji akcji i obligacji przez największe rosyjskie banki na europejskim rynku, czyli de facto odcina je od ważnego źródła finansowania. Tym samym wraz z ostatnią podwyżką stóp przez Centralny Bank Rosji (o 50 pb do 8 proc.), sytuacja na rosyjskim rynku bankowym staje się coraz trudniejsza. Odbije się to oczywiście również na obywatelach, którzy m. in. będą mieli utrudniony dostęp do kredytów oraz zapłacą wyższe odsetki. Uważamy, że w kolejnych tygodniach rubel oraz rosyjskie indeksy giełdowe pozostaną pod presją.

USA: FOMC może zaostrzyć retorykę
Dziś uwaga uczestników rynku przenosi się za Ocean. O godzinie 20:00 poznamy treść protokołu z posiedzenia FOMC (w tym miesiącu nie ma konferencji prasowej ani aktualizacji prognoz). Kluczowa kwestia dotyczy tego jak Komitet odniesie się do ostatnich słów Janet Yellen o tym, że jeżeli poprawa na rynku pracy będzie dalej postępować szybciej niż oczekiwano, stopy mogą zostać podniesione wcześniej i silniej niż obecnie się oczekuje. Oczywiście wstawienie tej kwestii do komunikatu zamiast zdania o utrzymywaniu stóp na obecnym poziomie przez znaczy okres czasu byłoby wielkim zaskoczeniem i diametralnym zaostrzeniem retoryki. Niemniej jednak samo stwierdzenie, że poprawa na rynku pracy zachodzi szybciej niż oczekiwano, oznaczać będzie zaostrzenie retoryki i powinna skutkować umocnieniem dolara. Co więcej po ostatnim wzroście inflacji, w komunikacie może pojawić się zdanie, że inflacja rozpoczęła ruch w kierunku celu Fed. Tym samym oczekujemy „jastrzębiego” wydźwięku dzisiejszego komunikatu, a co za tym idzie umocnienia amerykańskiego dolara i pogłębienia spadków kursu EUR/USD.

Strefa euro: mniejszy wpływ danych o inflacji
Przed publikacją protokołu z posiedzenia FOMC poznamy wstępny odczyt dynamiki inflacji CPI z Niemiec za lipiec (14:00), a następnie z USA raport ADP (14:15) i annualizowaną dynamikę PKB za II kw. (14:15). Inflacja w Niemczech stanowi dobry predykator inflacji w całej strefie euro, której publikacja zaplanowana jest na jutro. Tym samym na jej podstawie można wnioskować na temat przyszłych decyzji Europejskiego Banku centralnego. Teraz jednak, gdy ECB dość jasno zarysował swoje działania na kolejne miesiące, dane o inflacji tracą nieco na znaczeniu i powinny mieć mniejszy wpływ na notowania na rynku walutowym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane