Uwierzmy w siebie i Polaków (WIDEO)

JAN KRZYSZTOF BIELECKI szef rady gospodarczej
opublikowano: 03-09-2013, 05:00
aktualizacja: 03-08-2017, 20:47

Dyskusja o patriotyzmie gospodarczym jest trudna, bo łatwo popaść w ideologię i zatracić kwestie gospodarcze w źle pojmowanym patriotyzmie. Dlatego lepiej jest mówić o patriotyzmie w gospodarce, o takim podejściu do biznesu, które nie ogranicza się do haseł „dobre tylko to, co polskie”, „kupuj tylko to, co polskie”, bo to prosta droga do protekcjonizmu, wyższych cen, utraty konkurencyjności.

Zobacz więcej

JAN KRZYSZTOF BIELECKI szef rady gospodarczej

 

Dyskusja o patriotyzmie w gospodarce wróciła, gdy PKO BP chciał kupić BZ WBK. Wielu obserwatorów nie postrzegało tego potencjalnego mariażu z punktu widzenia interesu Polski. Nie dostrzegali tego, że kraje o większym udziale kapitału krajowego w sektorze bankowym są mniej narażone na wahania nastrojów krótkoterminowych, że własne banki oznaczają ułatwienia w dostępie do kapitału. To wszystko było nieistotne, ważne było ideologiczne przykazanie: firmy kontrolowane przez państwo nie powinny przejmować prywatnych. To absurd. Ideologów i wielbicieli mesjanizmu mieliśmy już w Polsce dosyć. Jako wieloletni przewodniczący kapituły Nagrody im. Kisiela chciałbym tutaj wystąpić jako obrońca pragmatyzmu przed mesjanizmem. (…)

Tu warto przyjrzeć się Izraelowi, małemu państwu otoczonemu przez nieprzychylnych sąsiadów, który jest liderem nowych technologii i w którym kultura biznesowa stoi na najwyższym poziomie. Izraelczycy muszą myśleć o biznesie propaństwowo, bo od tego zależy nie tyko ich dobrobyt, ale istnienie ich państwa. W świetnej książce na temat Izraela „Start up nation” autorzy cytują biznesmena z Zachodu: „Uczestniczyłem w milionie konferencji dotyczących nowych technologii. Fachowcy z różnych krajów zawsze prezentują i promują tylko swoją firmę, Izraelczycy zawsze promują obok firmy Izrael i zawsze o nim mówią.

To ważna lekcja dla nas. Patriotyzm w gospodarce powinien być nieustanną refleksją, kompasem, czy to, co robię, jest zgodne z dobrem Polski, jaki jest wymiar praktyczny mojego działania, kto ostatecznie zyska, a kto straci. Chciałbym, żebyśmy prowadzili dyskusję o patriotyzmie na takim polu, szukając strategicznych rozwiązań, zgodnych z naszą racją stanu. Wolni od uprzedzeń, wierzący w siebie i w Polaków, chcący się ścigać w XXI wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAN KRZYSZTOF BIELECKI szef rady gospodarczej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Wideorelacje Edycja II / Uwierzmy w siebie i Polaków (WIDEO)