Uzdrowiska to hity prywatyzacji

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 02-04-2010, 00:00

Trwa rywalizacja o uzdrowiska. Pojawiły się dwa wielkie nazwiska: Sobiesław Zasada i Marek Falenta.

Trwa rywalizacja o uzdrowiska. Pojawiły się dwa wielkie nazwiska: Sobiesław Zasada i Marek Falenta.

W fazie badania jest teraz siedem prywatyzowanych uzdrowisk: Połczyn-Zdrój, Solanka z Inowrocławia, Ustroń, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich w Polanicy-Zdroju, Szczawno-Jedlina, Cieplice w Jeleniej Górze i Świeradów-Zdrój. Kąski są atrakcyjne, a chętnych tłumy.

Wielkiego apetytu nie kryje giełdowy EMC Instytut Medyczny i STP Investment, który jest akcjonariuszem notowanego na giełdzie Stalproduktu. Oba podmioty zostały dopuszczone do badania czterech uzdrowisk, przy czym w przypadku trzech będą ze sobą bezpośrednio rywalizować (Świeradów, Cieplice, Szczawno).

— Widzę synergie pomiędzy naszymi szpitalami a uzdrowiskami — tłumaczy Piotr Gerber, prezes EMC Instytutu Medycznego.

STP Investments nie ujawnia planów, ale jego zainteresowanie uzdrowiskami nie jest zaskoczeniem. Kupił już niedawno uzdrowisko Kraków Swoszowice.

Po trzy uzdrowiska mają na celowniku KGHM TFI i warszawski PUHiT. Strategia funduszu zakłada inwestowanie w przedsiębiorstwa o dobrej pozycji rynkowej, ale wymagające restrukturyzacji. Skąd zainteresowanie PUHiT? Spółka, która ma w portfelu m.in. warszawskie hotele Atos, Portos i Aramis, chce prawdopodobnie rozszerzyć działalność.

O dwa uzdrowiska stara się grupa Lux Medu oraz każdy z dwóch znanych biznesmenów: Marek Jutkiewicz, były właściciel napojowej firmy Hoop, oraz — to nowość — Sobiesław Zasada, były rajdowiec. Co ich nęci? Lux Med, ogólnopolska sieć przychodni, chce poszerzyć portfolio usług. Podobny cel ma Marek Jutkiewicz, który jest właścicielem sieci klinik kardiologicznych Allenort.

— Nie komentujemy — ucina z kolei Jan Żdżarski, rzecznik Sobiesława Zasady.

Pozostali oferenci mają na głowie po jednym przetargu. Jest wśród nich m.in. czeska Kofola, która kilka lat temu przejęła Hoopa. Nie kryje, że interesuje się uzdrowiskiem w Polanicy-Zdroju ze względu na produkowaną tam wodę mineralną Staropolanka.

Są też firmy budowlano-przemysłowe, np. grupa Alstal-Budownictwo.

— Chcemy zdywersyfikować nasz biznes. Widzimy ogromny potencjał w usługach medycznych i typu spa — mówi Jarosław Szczupak, dyrektor Alstalu.

Warto też zwrócić uwagę na ZWG, zajmujące się produkcją wyrobów gumowych i gumowo-metalowych. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Marek Falenta, znany inwestor, który w portfelu ma m.in. akcje Domu Maklerskiego IDMSA i telekomunikacyjnego Hawe.

— To dla mnie inwestycja o charakterze portfelowym. Nie nadzoruję jej z bliska — twierdzi Marek Falenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uzdrowiska to hity prywatyzacji