UZP obiecuje reformę przetargów

opublikowano: 06-02-2012, 00:00

Zniesienie przepadku wadium, eliminacja rażąco niskich cen i wprowadzenie e-przetargów to główne cele projektu.

Nareszcie pojawiła się realna szansa na gruntowne zmiany w krytykowanym od lat przez przedsiębiorców systemie zamówień publicznych. Projekt założeń zmian ustawowych opublikował Urząd Zamówień Publicznych (UZP). Biznes entuzjastycznie ocenia propozycje zmierzające do skrócenia, odbiurokratyzowania i potanienia przetargów w Polsce (patrz: ramka).

— Oceniamy ten projekt bardzo pozytywnie. Część zawartych w nim rozwiązań spełnia postulaty organizacji przedsiębiorców. To jednak ciągle tylko założenia. Mamy nadzieję, że szybko zostaną przekute w konkretny projekt ustawy, który zostanie przyjęty przez

parlament — mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan. Tak samo twierdzi Anna Woźnica, ekspertka Pracodawców RP. — Naszym zdaniem propozycje UZP są korzystne dla firm i odpowiadają oczekiwaniom zgłaszanym przez startujących w przetargach — mówi Anna Woźnica.

Proreformatorska metamorfoza UZP jest sporym zaskoczeniem. Jeszcze niedawno apele biznesu o naprawę procedur przetargowych zbywane były przez przedstawicieli urzędu wzruszeniem ramion. Niechęć do koniecznych zmian tłumaczony był „dbałością o stan finansówpublicznych”. Jednak po 2 latach od poprzedniej nowelizacji Prawa zamówień publicznych UZP sam zaczął dostrzegać patologie, które obracały się przeciwko instytucjom zamawiającym. Urząd kierowany przez Jacka Sadowego zamierza więc wprowadzić ułatwienia zachęcające firmy do startu w przetargach (obecnie w jednym składa się średnio 2,6 oferty), obniżyć koszty udziału, zmniejszyć ryzyko strat finansowych oferentów, skrócić czas trwania przetargów, ograniczyć ilość wymaganych dokumentów.

167 mld zł Na taką kwotę w 2010 r. udzielono w Polsce 200 tys. zamówień publicznych.

Rewolucyjne zmiany*

rezygnacja z zatrzymywania wadium wykonawcom, którzy nie uzupełnili dokumentów

żądanie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków tylko od wykonawcy, który złożył najkorzystniejszą ofertę

składanie przez wykonawców oświadczeń o spełnieniu warunków udziału w przetargu

odrzucanie ofert z rażąco niską ceną (nałożenie na oferenta obowiązku udowodnienia, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny)

umożliwienie przeprowadzania przetargów w formie elektronicznej

dopuszczenie możliwości składania ofert w języku innym niż polski

zwrot planów, próbek, wzorów również wykonawcy, którego oferta okazała się najkorzystniejsza

określenie zasad podwykonawstwa przy realizacji zamówień

*propozycje UZP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane