Valeant kupuje Sanitasa

AT
opublikowano: 18-08-2011, 00:00

Kanadyjczycy za ponad 1 mld zł przejmą właściciela Jelfy i staną się ważnym graczem w Europie Środkowej i Wschodniej.

Kanadyjczycy za ponad 1 mld zł przejmą właściciela Jelfy i staną się ważnym graczem w Europie Środkowej i Wschodniej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgodził się na przejęcie przez kanadyjski koncern Valeant Pharmaceuticals litewskiego Sanitasa, właściciela Jelfy. W maju tego roku za ponad 1 mld zł Kanadyjczycy podpisali umowę kupna 87,2 proc. akcji spółki. Spółki zależne Valeant Pharmaceuticals to Polfa Rzeszów i Valeant IPM z Rzeszowa oraz Emoi-Fars z Ksawerowa.

Według UOKiK, koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Przedstawiciele branży również nie mają większych obaw.

— Na rynku farmaceutycznym następuje koncentracja i proces ten wydaje się naturalny. Choć warto zauważyć, że Valeant prawie podwoi biznes w Polsce — mówi Jerzy Starak, właściciel Polpharmy.

Michał Pilkiewicz, szef firmy badawczej IMS Health w Polsce, uważa, że Kanadyjczycy, dzięki akwizycji, będą ważnym graczem w regionie.

— Sieć sprzedaży Sanitasu ułatwi Kanadyjczykom wejście na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Po przejęciu staną się właścicielem dwóch nowoczesnych zakładów produkcyjnych (obecnie mają jeden). Będą chcieli wykorzystać ich potencjał i zwiększyć sprzedaż w regionie — przekonuje ekspert.

To kolejne przejęcie Kanadyjczyków w tym roku. Na początku lutego kupili za 1,4 mld zł producenta PharmaSwiss, działającego w 19 krajach.

— W tym roku kanadyjska grupa ma się powiększyć o 5 spółek. Jeśli kupi jeszcze 2-3, to może mieć problem z konsolidacją. W Polsce poprzeczka jest wysoko, bo będą musieli połączyć spółki w trudnych warunkach rynkowych. Branża przygotowuje się do wejścia w życie ustawy refundacyjnej — mówi Michał Pilkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu