Vanquis ma 9 tys. klientów

opublikowano: 26-02-2013, 10:51

Najmłodszy bank na rynku udzielił kredytów za 23,5 mln zł. Nieźle jak na kilka miesięcy działalności. Brytyjczycy są zadowoleni ze start upu.

Provident Financial, nie mylić z Provident Polska, który należy do brytyjskiej spółki IPF, opublikował dzisiaj dane finansowe za 2012 r. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 125 mln funtów i był o 2 mln GBP niższy niż rok wcześniej. Znakomicie rozwijał się biznes kartowy, rozwijany pod marką Vanqius Bank. Jego zyski wzrosły o 61,3 proc. do 71,3 mln GBP. W wyniku nie zostały ujęte wydatki – 3,3 mln funtów – na start biznesu w Polsce. Vanquis działa w Polsce na zasadzie paszportu europejskiego, czyli nie ma licencji KNF i nie podlega nadzorowi Wojciecha Kwaśniaka. Od czerwca ubiegłego roku powoli rozkręca biznes oparty wyłącznie na wysokooprocentowanych kartach kredytowych. W Wielkiej Brytanii zajmuje się również zbieraniem depozytów.

Vanqius zaczął działalność od pilotażu z udziałem lokalnego pośrednika. We wrześniu uruchomił stronę internetową i call centre. Dopiero pod koniec roku karty kredytowe, bo na nich koncentruje się bank, trafiły do ogólnopolskiej dystrybucji.

Brytyjczycy są zadowoleni z początków na rynku polskim, choć, jak czytamy w raporcie rocznym, na podsumowanie będzie czas po pierwszym półroczu 2013 r. Na razie biznes rozwija się podobno zgodnie z planem. Provident spodziewa się znacznego przyspieszenia po wprowadzeniu do oferty kart „szytych na miarę”. Na koniec roku Vanqius miał 9 tys. klientów. Wartość zobowiązań wyniosła 1,7 mln funtów (23,5 mln zł wg grudniowego kursu).

Warto dodać, że Provident Financial i polski Provident mają wspólne korzenie i ten sam model biznesowy. W połowie ubiegłej dekady z Provident Financial został wydzielony biznes zagraniczny i skupiony w spółce International Financial Group, również notowanej na londyńskiej giełdzie. IPF uzyskał prawo do używania nazwy Prowident na rynkach poza Wielką Brytanią. Spółka prowadzi działalność w Polsce (perła w koronie), Czechach, Słowacji, Rumunii i w Meksyku. Po trzech kwartałach miała 58,6 mln funtów zysku przed podatkiem.

Od początku roku akcje IPF i Provident mocno pną się w górę osiągając historyczne poziomy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Vanquis ma 9 tys. klientów