VAT: prostszy kalendarz,lżej małym firmom

opublikowano: 23-04-2012, 00:00

Na oficjalny start prac legislacyjnych nad zmianami w VAT trzeba czekać do maja. Wtedy okaże się, czy małych podatników naprawdę czeka rewolucja

Z początkiem maja zostanie skierowany do konsultacji społecznych projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, tzw. ustawy o VAT — dowiedział się „Puls Biznesu” w Ministerstwie Finansów (MF).

— Na razie planowane rozwiązania są uzgadniane wewnątrz resortu. Większość z nich dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych — informuje Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Administracji Podatkowej w MF. Potwierdza zarazem nieoficjalne doniesienia, że projekt liczy ok. 40 stron.

— To bardzo szeroka nowelizacja. Jej celem jest uproszczenie i ujednolicenie zasad rozliczania tego podatku — wyjaśnia Dróżdż.

Termin na zapłatę podatku

Z zapowiedzi wynika, że wspomniane uproszczenia i ujednolicenia mają przede wszystkim polegać na zmianie reguł wyznaczających termin na zapłatę podatku od towarów i usług. Dziś ważny dla tego terminu moment powstania obowiązku podatkowego wiąże się z chwilą wydania faktury. Musi być ona wystawiona w ciągu siedmiu dni od sprzedaży, czyli najpóźniej siódmego dnia od transakcji wiadomo, że VAT od niej, wykazany na fakturze, trzeba będzie za moment odprowadzić do urzędu skarbowego. Termin na zapłatę podatku mija 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W projektowanej nowelizacji obowiązek podatkowy powstanie na koniec miesiąca, w którym transakcja (sprzedaż towaru, usługa) zostanie dokonana. Faktury będą mogły być wystawiane do siódmego dnia po końcu miesiąca, w którym zrealizowano usługę czy sprzedano towar. W związku z tym za cały miesiąc można będzie wystawić jedną zbiorczą fakturę. Ponadto planuje się likwidację wielu wyjątków od obecnych zasad terminów rozliczania VAT po otrzymaniu faktury. Przemysław Ruchlicki, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), przewiduje, że na początku przedsiębiorcy przyjmą tę zmianę negatywnie.

— Fakt, że termin rozliczenia VAT zależy od daty wydania faktur, jest dziś swoistym narzędziem optymalizacji kosztów w firmie. Można regulować czasem ich wystawianie zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa, przesuwając tę czynność np. na następny miesiąc. Proponowana zmiana to usztywnia — wyjaśnia ekspert. W skali kilku miesięcy nie będzie to jednak miało większego znaczenia, gdyż zarówno przy obecnych zasadach, jak i przyszłych rozliczenia muszą się wyrównać. — Z czasem okaże się zapewne, że nowa zasada zostanie przyjęta pozytywnie — podkreśla Przemysław Ruchlicki.

W jego ocenie, zapowiadana nowela porządkuje uciążliwy dziś dla wielu przedsiębiorców system, w którym nierzadko każdy miesiąc przynosi nie jeden, ale co najmniej kilka momentów powstania obowiązku podatkowego. Dzięki noweli przepisy dotyczące terminów rozliczeń będą bardziej przejrzyste.

Metoda kasowa

Korzystne zmiany czekają małych podatników, którzy rozliczają się metodą kasową. Pozwala ona na zapłatę podatku dopiero po uzyskaniu należności za wykonaną usługę czy sprzedany towar. Pozostali przedsiębiorcy muszą rozliczyć VAT z faktury nawet wtedy, gdy nie otrzymają należnych im pieniędzy. W przypadku małych podatników obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia od wydania towaru lub wykonania usługi. Na pieniądze mogą zatem czekać 3 miesiące. Potem jednak, nawet gdy ich nie uzyskają, muszą odprowadzić podatek. Projektowana nowela idzie znacznie dalej. Zapowiada jeden moment powstania obowiązku podatkowego dla małych podatników rozliczających VAT według metody kasowej. Ma być to koniec miesiąca, w którym podatnik otrzyma całą należność za towar lub usługę lub jej część. Szczegóły tego rozwiązania nie są jeszcze znane, ale jak mówi Przemysław Ruchlicki, zapowiada ono niemal rewolucyjną nowość.

— KIG podpisuje się pod takim rozwiązaniem. Zawsze się za tym opowiadaliśmy. Jest to prawdziwa metoda kasowa, bez ograniczeń. Firma zapłaci podatek wtedy, kiedy otrzyma pieniądze za swoje usługi czy towary. To może ograniczyć zatory płatnicze — podkreśla ekspert KIG. Status małego podatnika przysługuje tym firmom, których roczna sprzedaż, razem z podatkiem, nie przekracza równowartości 1,2 mln EUR. Przysługuje mu prawo nie tylko do metody kasowej rozliczeń VAT, ale także do płacenia go raz na kwartał, ma też możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie kwartalnej albo uproszczonej. W dostępnych informacjach na temat proponowanej zmiany w terminie powstania obowiązkupodatkowego VAT brakuje wyjaśnień co do tego, czy kwartalne rozliczenia znikną czy nie. Jak mówi ekspert KIG, ich zniesienie byłoby logiczne, ponieważ zobowiązanie do zapłaty podatku pojawi się dopiero z chwilą uregulowania płatności za dokonane transakcje. Tym niemniej niezależnie od ewentualnych procedur z tym związanych, propozycje MF w tej sprawie uznaje za znaczące dla małych firm.

Uproszczenia dla niskich wartości

Nowela ustawy o VAT zapowiada faktury uproszczone dla transakcji o wartościach do 450 zł lub 100 EUR. Dane nabywcy zostaną ograniczone do NIP, nie trzeba będzie wpisywać liczby i miary sprzedanych towarów czy cen jednostkowych i upustów oraz kwot podatku w rozbiciu na różne stawki. Przemysław Ruchlicki przewiduje, że to będzie szczególnie korzystne dla branży budowlanej i handlu materiałami budowlanymi. Przyspieszy np. wystawianie faktur klientom kupującym worek cementu czy puszkę farby.

OKIEM EKSPERTA

Szybszy podatek dla państwa

WOJCIECH ŚLIŻ

dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC

Propozycja MF oznacza rezygnację z dotychczasowego generalnego powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury i zastąpienie go ostatnim dniem miesiąca, w którym dokonano sprzedaży towaru i usługi. Generalnie zgodzić się można z tezą, że taki system powinien docelowo uprościć rozliczenia VAT przez podatników. Oczywiście po uporaniu się z problemami, które pojawią się u nich w okresie przejściowym, takimi jak konieczność dostosowania systemów finansowych i bilingowych, zmiana obowiązujących procedur i przeprowadzenie szkoleń służb księgowych. Na koniec zaś warto jasno powiedzieć, że z punktu widzenia MF zmiana będzie generalnie służyć temu, aby podatnicy szybciej niż dzisiaj rozliczali podatek VAT od dokonywanych przez siebie transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane