VB Leasing ma ponad 6 proc. aktywów sektora

BT
opublikowano: 22-01-2007, 00:00

VB Leasing zaliczył w 2006 r. rekordowy wzrost. W tym skok nie będzie on tak znaczny.

VB Leasing zaliczył w 2006 r. rekordowy wzrost. W tym skok nie będzie on tak znaczny.

W ubiegłym roku VB Leasing, jedna z największych firm z sektora, uzyskała aktywa wartości prawie 1,1 mld zl.

— W porównaniu z 2005 r. oznacza to wzrost o 56 proc. Największy w historii działalności — mówi Marek Foster, prezes VB Leasing.

Nadal jednak jest mu daleko do trójki liderów — EFL, Raiffeisen Leasing i BRE Leasing, z której każdy przekroczył 2 mld zł aktywów. VB Leasing rósł jednak znacznie szybciej niż rynek, który osiągnął około 30-procentowy wzrost. W całym ubiegłym roku VB Leasing podpisał 10,9 tys. umów, to także o ponad połowę więcej niż w 2005 r. To rezultat przede wszystkim dynamicznego rozwoju leasingu maszyn i urządzeń. Wartość sfinansowanych przedmiotów zwiększyła się aż o 70 proc. Stanowią już one jedną trzecią portfela. Największe zapotrzebowanie na finansowanie wykazały sektory: budowlany, rolniczy, przemysłowy i medyczny. O ponad 80 proc. zwiększyła się wartość sfinansowanych przez VB Leasing samochodów osobowych — do 180 mln zł. Niższy, bo wynoszący 42 proc., był przyrost leasingu ciężkich środków transportu. Wyniósł 451 mln zł.

— Poprawa sprzedaży w poszczególnych segmentach spowodowała, że o ponad 1 proc. zwiększyliśmy udział w aktywach sektora — do około 6,2 proc. — podkreśla Marek Foster.

Daje to spółce siódmą pozycję na rynku.

— W tym roku wzrost już nie będzie rekordowy. Sądzę, że będziemy rośli tak jak rynek — o blisko 30 proc. Co oznacza, że rok zamkniemy aktywami w wysokości 1,3 mld zł — mówi prezes.

Źródeł wzrostu upatruje w tych samych segmentach co w ubiegłym roku.

— Interesuje nas także finansowanie nieruchomości o wartości powyżej 2 mln EUR, głównie obiektów handlowych, hal produkcyjnych, centrów logistycznych i hoteli — podsumowuje Marek Foster.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BT

Polecane