VC: więcej inwestycji w ochronę zdrowia

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 22-02-2001, 00:00

VC: więcej inwestycji w ochronę zdrowia

Enterprise Investors oraz Oresa Ventures zapowiadają już kolejne nakłady

Fundusze venture capital coraz chętniej angażują się w firmy sektora ochrony zdrowia. Prym wiodą fundusze Enterprise Investors oraz Oresa Ventures. Niedługo dołączy do nich Advent. Kierunek inwestycji specjalnie nie dziwi — za pięć lat 40-45 proc. rynku ochrony zdrowia będzie należeć do prywatnego sektora.

Reforma służby zdrowia, która weszła w życie w 1999 roku, umożliwiła rozwój prywatnych placówek. Ocenia się, że rynek ten w krajach Europy Środkowej i Wschodniej będzie rozwijał się bardzo dynamicznie.

— Powstanie kas chorych zapoczątkowało tworzenie rynku opieki zdrowotnej i konkurencji między sektorem prywatnym a publicznym. Coraz większy strumień pieniędzy, głównie na rynku ambulatoryjnym, jest kierowany do prywatnych firm. Wydatki na ochronę zdrowia, publiczną i prywatną, przypadające na jednego Polaka wynoszą około 235 USD rocznie, 30 proc. tych wydatków to udział pacjenta. Tendencja jest rosnąca— mówi Adam Kruszewski, dyrektor inwestycyjny Enterprise Investors.

Dynamiczny rozwój

Szacuje się, że wartość tego rynku w Polsce zwiększy się o 50 proc. W ubiegłym roku była ona szacowana na 10 mld USD (40,9 mld zł), a za pięć lat ma sięgnąć 15 mld zł (61,35 mld zł), z czego aż 40-45 proc. będzie należało do prywatnego sektora. Stąd być może coraz większe zainteresowanie tym sektorem komercyjnych instytucji, w tym również funduszy venture capital. W USA w 1998 roku inwestycje vc w medycynę i biotechnologię stanowiły 19,3 proc. całości projektów, czyli około 2,7 mld USD.

— Ogólne trendy światowe potwierdzają, że opieka zdrowotna będzie się szybko rozwijać. Europa Środkowa i Wschodnia jest pod tym względem zaniedbana. Śledzimy ten rynek. Myślę, że coraz więcej firm typu venture capital będzie zainteresowanych tym segmentem — uważa Adam Kruszewski.

Inwestycje w usługi medyczne zapowiada już kolejny fundusz — międzynarodowy Advent.

Pionierskie fundusze

W Polsce na razie dwa fundusze vc chętnie inwestują w ochronę zdrowia. Są nimi Enterprise Investors (amerykański) oraz Oresa Ventures (szwedzki). EI wydał dotychczas 21 mln USD na inwestycje w Medycynę Rodzinną, Apteki Polskie, Instytut Badań i Informacji Szpitalnych oraz 26 mln USD w spółki farmaceutyczne, jak Polfa Kutno, Polska Grupa Farmaceutyczna i Pharmag. Preferowane sektory najnowszego funduszu EI — Polish Enterprise Fund IV — to m.in. farmacja i opieka zdrowotna (razem do 25 proc. środków). Wielkość poszczególnych inwestycji będzie się wahać od 3 do 25 mln USD (12-102 mln zł). W ciągu 3-7 lat EI będzie wychodzić z tych inwestycji.

— Mamy kilka kolejnych projektów, które oceniamy. Dotyczą one firm prywatnych. Nie są to też szpitale, wolimy bowiem dostarczać serwisy szpitalne — mówi dyrektor inwestycyjny EI.

Kolejne inwestycje

Inwestycjami w szpitale nie jest także zainteresowana Oresa Ventures, zarządzająca funduszem o tej samej nazwie. Do 2000 r. fundusz wydał 27 mln USD na Medicover Holding, którego obecna wartość wynosi 42 mln USD (172 mln zł). Sieć placówek medycznych tej spółki działa w Polsce, Rumunii, Estonii i na Węgrzech. W ostatnim czasie doszło do fuzji notowanego na sztokholmskiej giełdzie Oresa Ventures i Medicoveru. W tej sytuacji spółka zarządzająca Oresa Ventures utworzyła kolejny fundusz Oresa Ventures II, który zajmie się m.in. inwestowaniem w ochronę zdrowia. Obecnie gromadzi kapitał wysokości 75 mln EUR (280 mln zł).

— W ciągu ostatnich 18 miesięcy przeprowadziliśmy w Polsce analizę 25 segmentów rynku ochrony zdrowia. Działamy na nim już od 6 lat. Poważnie zainteresowani jesteśmy 2-3 segmentami. Jakimi, na razie nie mogę ujawnić. Inwestycje zaczniemy za 6-9 miesięcy, kiedy zgromadzimy i zarejestrujemy pieniądze na nowy fundusz. Jeżeli jednak jakaś inwestycja okaże się dobra, to już możemy zainwestować — mówi Artur Haze, dyrektor inwestycyjny Oresa Ventures.

Oresa inwestuje średnio od 2 do 8 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane