Venture Incubator wchodzi w medycynę

opublikowano: 27-01-2016, 22:00

EIT+ sprzedało udziały w Infermedice funduszowi współzałożycieli LiveChat.

Kolejny start-up, który skorzystał z unijnych funduszy za pośrednictwem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, wychodzi w świat. Udziały w Infermedice — spółce, której software jest wykorzystywany przez 160 twórców oprogramowania medycznego na świecie — kupił Venture Incubator, wrocławski fundusz współzałożycieli LiveChat.

Współpraca z Venture Incubator pozwoli nam przyspieszyć realizację zagranicznych planów. Będziemy uczyć się od doświadczonych przedsiębiorców — uważa Piotr Orzechowski, prezes Infermediki.
Zobacz więcej

SAME PLUSY:

Współpraca z Venture Incubator pozwoli nam przyspieszyć realizację zagranicznych planów. Będziemy uczyć się od doświadczonych przedsiębiorców — uważa Piotr Orzechowski, prezes Infermediki. ARC

— W ramach transakcji nasz pierwszy udziałowiec wyszedł z zyskiem z inwestycji. Planujemy jeszcze w tym roku przeprowadzić w USA rundę, w której mamy nadzieję zebrać 2-3 mln USD finansowania — mówi Piotr Orzechowski, prezes Infermediki. Oprogramowanie spółki jest wykorzystywane m.in. w serwisie Doktor-Medi.pl, który przedstawia przypuszczalne jednostki chorobowe powiązane ze wskazanymi objawami i informuje, do jakiego lekarza specjalisty należy się udać. Z serwisu skorzystało już ponad 650 tys. osób.

— Liczymy, że zdobędziemy kolejnych klientów w Niemczech, a także pojawimy się w Wielkiej Brytanii. Dla polskich firm przygotowujemy m.in. projekt dotyczący rekomendowania badań diagnostycznych na podstawie objawów pacjenta,asystenta, który wykrywa wczesne objawy chorób onkologicznych, oraz algorytm, który odkrywa choroby zakaźne — wymienia Piotr Orzechowski.

Spółka zatrudnia — łącznie z lekarzami i partnerami — 16 osób, a do podstawowego zespołu we Wrocławiu zwerbuje jeszcze sześciu pracowników. Jeśli wypalą plany w USA, pracowników przybędzie. W Dolinie Krzemowej zostanie ulokowany dział sprzedaży. Badania i rozwój będą prowadzone we Wrocławiu.

Dla Venture Incubator to już kolejny w ostatnim czasie zakup. W styczniu spółka kupiła za 0,9 mln zł w 5,56 proc. akcji Brand24, spółki zajmującej się growth hacking, czyli hakowaniem wzrostu, tym samym, co giełdowy LiveChat. Zainwestowała już także w TimeCamp, Friendly Score czy notowane na NewConnect Patent Fund i ARI. Venture Incubator kupił pakiet Infermediki od EIT+ za 500 tys., ale nie podaje, ile zamierza w nią zainwestować.

— Zazwyczaj inwestujemy do 500 tys. zł, choć przykład Brand24 pokazuje, że kwoty mogą być zdecydowanie wyższe. Z reguły dostosowujemy je do atrakcyjności projektu. Jesteśmy notowani na NewConnect, co daje nam możliwość elastycznego zdobywania kapitału pod kolejne inwestycje drogą nowych emisji — mówi Rafał Sobczak, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Venture Incubator.

Wyjaśnia, że produkty Infermediki działają w obszarze sztucznej inteligencji, mocno promowanej i wspieranej przez największe firmy technologiczne, jak Google i Facebook. Celem strategicznym Venture Incubator jest specjalizacja w projektach działających w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa). Ponadto rynek medyczny jest bardzo perspektywiczny. Akcelerator EIT+ zainwestował i sprzedał udziały w takich spółkach, jak Incuvo, Numed i Lipid Systems. Pieniądze ze sprzedaży są wykorzystywane na kolejne projekty. EIT+ szuka kolejnych pomysłodawców.

— Oferujemy nie tylko finansowanie, ale także aparaturę badawczą i laboratoria — zachęca Edyta Petters, odpowiedzialna za rozwój spółek technologicznych w EIT+.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu