Verheugen: pozostanie poza UE byłoby złe dla Polski

opublikowano: 26-05-2003, 19:25

(IAR) - Komisarz Unii Europejskiej Guenter Verheugen przestrzega Polskę przed trudnościami, na jakie mogłaby natrafić, gdyby zdecydowała się pozostać poza Unią Europejską. Na kilka godzin przed wylotem do Polski komisarz spotkał się w Brukseli z grupą polskich dziennikarzy, reprezentujących prasę regionalną.

Jego zdaniem poza Unią, w pojedynkę, Polska nie miałaby żadnych szans, by bronić swoich interesów na arenie międzynarodowej. Guenter Verheugen jest przekonany, że decyzja o pozostaniu poza Unią zahamowałaby natychmiast napływ zagranicznych inwestycji do Polski.

Komisarz jest optymistą co wyniku czerwcowego referendum, ale zachowuje ostrożność komentując nastroje w Polsce. Przyznaje, że u nas narodowa debata jest znacznie bardziej kontrowersyjna niż gdzie indziej.

Nie ma on natomiast żadnych obaw, jeśli chodzi o ratyfikację Traktatu Akcesyjnego przez parlamenty Unii. Niemcy do tego stopnia ufają Polsce - podkreśla Verheugen - że Bundestag chce ratyfikować traktat na początku lipca, nie czekając do listopada, gdy zostaną ogłoszone ostateczne raporty o tym, jak kandydaci są przygotowani do członkostwa.

IAR:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Verheugen: pozostanie poza UE byłoby złe dla Polski