Vestor woli Pekao od PKO BP

opublikowano: 29-05-2018, 22:00

Michał Fidelus, szef analityków Vestor Domu Maklerskiego, obniżył z 45 do 42 zł cenę docelową akcji PKO BP.

Michał Fidelus, szef analityków Vestor Domu Maklerskiego, obniżył z 45 do 42 zł cenę docelową akcji PKO BP. Utrzymał rekomendację „neutralnie” i jednocześnie poleca akcje Pekao („kupuj” z ceną docelową 148 zł).

— Pozostawiamy naszą prognozę zysku netto dla banku na 2018 r. bez zmian (oczekujemy 3,55 mld zł, o 16 proc. więcej r/r i o 2 proc. powyżej konsensu), jednak aby odzwierciedlić zmiany w oczekiwaniach dotyczących stóp procentowych, obniżamy naszą prognozę na 2019 r. o 7 proc. PKO BP pozostaje jednym z najbardziej wrażliwych na zmiany stóp procentowych banków. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie odczyty inflacji oraz retorykę RPP, podwyżki stóp wydają się obecnie dosyć odległe — uważa Michał Fidelus.

Analityk Vestora oczekiwał do tej pory dwóch podwyżek stóp procentowych po 25 pkt. baz. w trzecim i czwartym kwartale tego roku, ale teraz zakłada tylko jedną minimalną podwyżkę w czwartym kwartale 2019 r.

Jego zdaniem, wycena banku na GPW jest fair, jeśli wziąć pod uwagę oczekiwany wzrost zysku na akcję w tym roku, dywidendę i ekspozycję na rynek walutowy.

— Preferujemy Pekao, które jest bardziej atrakcyjnie wyceniane, oferuje lepszą dynamiką wzrostu zysku i wyższą dywidendę, a także jest znacznie mniej eksponowane na ryzyko walutowe — dodaje analityk.

Z zysku za 2017 r. Pekao wypłaci 7,9 zł dywidendy na akcję, PKO BP proponuje 0,55 zł.

Michał Fidelus nie jest odosobniony w opinii na temat atrakcyjności walorów obu banków. Z dziesięciu ostatnich rekomendacji dla PKO BP trzy są negatywne, a pozostałe — neutralne. W przypadku Pekao neutralne są dwie, pozostałe to „kupuj” lub „przeważaj”. Raport Vestor DM wydano 25 maja o godz. 8. Jego treść dostępna jest na pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu