Vienna Life I Nationwide oparły się spowolnieniu

Łukasz Świerżewski
29-06-2001, 00:00

Vienna Life I Nationwide oparły się spowolnieniu

Tylko dwa z pięciu towarzystw ubezpieczeń na życie, które wystartowały w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, mogą pochwalić się niezłymi wynikami. Jedyna spółka o rodzimych korzeniach — Samopomoc-Życie — mimo szumnych zapowiedzi na razie nie zdołała mocniej zaistnieć w tym segmencie rynku.

W ciągu ostatniego roku rozpoczęło działalność na naszym rynku pięć nowych towarzystw ubezpieczeń na życie. Cztery z nich to spółki mające silnych zagranicznych akcjonariuszy, a jedna jest spółką zależną polskiego towarzystwa majątkowego. Na razie skuteczną sprzedażą mogą pochwalić się dwa towarzystwa.

Dwójka na czele

Liderami wśród działających od roku towarzystw są Vienna Life i Nationwide. Oba, mimo niedługiego działania, zdołały zebrać już ponad 1 mln zł składki i przeprowadziły intensywne kampanie reklamowe.

Nationwide rozpoczął obecność w Polsce od oferowania produktów grupowych. Z tego powodu nie rozwinął dużej sieci dystrybucji. Koncentruje się natomiast na kształceniu specjalistów od pozyskiwania polis grupowych, a swoje oddziały rozmieścił na razie tylko w kilku najbardziej uprzemysłowionych miastach Polski. Nationwide, jako jedyne z najmłodszych towarzystw, utworzyło też pracowniczy program emerytalny. I to właśnie z tą częścią rynku wiąże największe nadzieje.

— Od 2002 roku spółka planuje intensywną sprzedaż produktów indywidualnych — mówi Monika Chmielewska reprezentująca Nationwide.

Towarzystwo kładzie nacisk na sprzedaż ubezpieczeń z funduszem inwestycyjnym. We współpracy z TFI oferuje aż dziesięć funduszy.

Zupełnie inaczej wystartowała Vienna Life. Od października towarzystwo oferuje klasyczne kapitałowe ubezpieczenia na życie dla klientów indywidualnych. Z tego powodu od marca 2001 intensywnie rozbudowuje sieć w całym kraju.

— Zbliżające się wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i niski stopień penetracji sektora ubezpieczeń pozwalają liczyć na szybki wzrost. Vienna Life chce w ciągu pięciu lat wejść do dziesiątki największych towarzystw na życie — twierdzi Kurt Ebner, prezes Vienna Life.

Na początkowym etapie rozwoju towarzystwo nie odczuło jeszcze skutków osłabienia na rynku. Do końca maja Vienna Life pozyskała 2,2 tys. klientów i zebrała 2,7 mln zł składki. Spółka przygotowuje się do wprowadzenia w drugiej połowie roku ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym.

Sieć nie wystarczy

Na rynku życiowym od niedawna działają także Wüstenrot i Samopomoc-Życie. Niemiecko-austriacka spółka działa faktycznie od grudnia 2000 roku i do marca wystawiła około 160 polis. Mimo kryzysu na rynku plany spółki są dalekosiężne. W 2001 roku chce zebrać około 4,5 mln zł składki i — podobnie jak Vienna Life — w ciągu pięciu lat trafić do pierwszej dziesiątki towarzystw w Polsce.

Z odmiennej pozycji niż Vienna Life, Wüstenrot czy Nationwide wystartowała w marcu 2000 roku Samopomoc-Życie. Spółkę utworzyła obecna na rynku już od ponad 10 lat Samopomoc. Oparcie w majątkowym towarzystwie pozwoliło uniknąć budowy sieci sprzedaży, należało tylko przeszkolić około 3 tys. agentów towarzystwa majątkowego.

Chociaż Stanisław Godlewski, prezes Samopomocy i Samopomocy-Życie, zapowiadał w ubiegłym roku, że towarzystwo ma w ciągu pięciu lat zdobyć 5-proc. udziału w rynku, to w końcu marca 2001 roku przypis składki wynosił zaledwie 0,2 mln zł.

Tylko jeden nowy

Pod koniec 2000 roku na rynku ubezpieczeń życiowych dał się zauważyć kryzys sprzedaży. Specjaliści zaczęli mówić o wstępnym nasyceniu najbardziej atrakcyjnych segmentów tego rynku. Z tego powodu zainteresowanie polskim rynkiem ubezpieczeniowym znacznie osłabło i w 2001 roku wystartowało tylko jedno towarzystwo.

W maju 2001 roku rozpoczął działalność Metropolitan Life. Mimo późnego startu ma już 6 biur regionalnych i jest obecny w 22 miastach. Do końca roku zamierza pozyskać około 500 agentów, którzy na jego rzecz będą pozyskiwać ubezpieczenia indywidualne. MetLife jest więc kolejną spółką stającą do wyścigu o wejście do pierwszej dziesiątki towarzystw życiowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vienna Life I Nationwide oparły się spowolnieniu