Vistal rozgrywa czwartą kwartę

opublikowano: 31-03-2019, 22:00

Spółka spodziewa się rychłego przegłosowania układu. Otworzy jej to drogę do realizacji kontraktów za granicą.

Specjalizujący się w budowie i montażu mostów oraz prefabrykacji konstrukcji stalowych Vistal finalizuje proces przygotowań do zawarcia układu z wierzycielami. Spółka, która realizuje plan restrukturyzacyjny, liczy, że wkrótce wierzyciele zagłosują za przyjęciem układu.

Montaż prefabrykowanych konstrukcji pozwala Vistalowi szybko
wykonywać prace, ograniczając utrudnienia dla podróżnych. Budowa 144-tonowej
kładki na autostradzie A1 wymagała zamknięcia jej jedynie na cztery godziny w
nocy.
Zobacz więcej

CZAS TO PIENIĄDZ:

Montaż prefabrykowanych konstrukcji pozwala Vistalowi szybko wykonywać prace, ograniczając utrudnienia dla podróżnych. Budowa 144-tonowej kładki na autostradzie A1 wymagała zamknięcia jej jedynie na cztery godziny w nocy. Fot. ARC

— Konkretnej daty zgromadzeniawierzycieli, którego celem będzie głosowanie nad układem, nie jesteśmy w stanie określić. Używając terminologii koszykarskiej, możemy powiedzieć, że rozgrywana jest już czwarta kwarta. Mogą być jednak dogrywki, jeśli np. któryś z wierzycieli się odwoła — mówi Sławomir Bohdziewicz, powołany przez sąd zarządca Vistalu.

Mierzą wysoko

Spółka ustabilizowała sytuację, zbyła część majątku zbędnego przy prowadzeniu działalności operacyjnej, dzięki czemu na koniec III kw. 2018 r. zgromadziła około 19 mln zł gotówki. Umożliwiło to odbudowę potencjału finansowego, technicznego oraz organizacyjnego, niezbędnego do realizacji dużych kontraktów. Zawarcie układu natomiast pozwoli Vistalowi na rozwój działalności.

— Obecnie realizujemy głównie kontrakty krótkoterminowe o niższej wartości. Zawarcie układu z wierzycielami otworzy nam drogę do pozyskania i realizacji długoterminowych kontraktów o wyższej wartości — podkreśla zarządca.

Układ uwiarygodni Vistal w instytucjach finansowych i ułatwi zdobycie finansowania większych kontraktów. Spółka chce rozwijać działalność nie tylko w segmencie budowy mostów w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych. Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, podkreśla, że Vistal ma silną pozycję zwłaszcza w Skandynawii. Spodziewa się, że ją utrzyma i będzie dalej rozwijał tam działalność. Vistal wykonał w Skandynawii około 50 obiektów, zna tamte przepisy oraz wymogi rynku budowlanego.W dalszym rozwoju liczy na współpracę z chińskimi partnerami, którzy mogą zaoferować m.in. finansowanie dużych kontraktów. Właśnie poprzez takie alianse operacyjne Vistal chce rozwinąć działalność na rynkach zagranicznych.

Montaż na miejscu

Realizując kontrakty mostowe, Vistal prefabrykuje konstrukcje stalowe w Polsce i wysyła je na plac budowy, gdzie dokonuje ich montażu. Zarządca spółki podkreśla, że wykonanie takich kontraktów jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza za granicą.

— Teraz np. budujemy most na Islandii. Wszystkie elementy wykonaliśmy w naszej wytwórni w Gdyni. Następnie cała konstrukcja została załadowana na statek wraz z wszelkimi urządzeniami i narzędziami, jakie mogą nam być potrzebne podczas montażu. Konstrukcja jest już na miejscu, a nasi pracownicy rozpoczęli montaż — mówi Sławomir Bohdziewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu