Vodafone na minusie w wyniku akwizycji

Michał Kobosko
opublikowano: 29-05-2001, 10:10

Mimo trwającej dwa lata ekspansji na rynkach światowych firma Vodafone, największa sieć komórkowa świata, notuje zadowalające wyniki finansowe - ocenił "Financial Times".

Z danych podanych we wtorek, wynika, że w roku finansowym zakończonym 31 marca, zysk brutto firmy wzrósł z 2,15 mld GBP w roku 1999 do 4,02 mld GBP w ubiegłym roku. Wysokie koszty nadzwyczajne (w tym związane z amortyzacją przejętych operatorów) sprawiły, że firma zamknęła rok stratą netto w wysokości 8,1 mld GBP wobec 1,3 mld GBP w roku poprzednim.

Wyniki po raz pierwszy obejmują dane przejętego przez Vodafone niemieckiego Mannesmanna (transakcja za 157 mld USD)oraz kupionej wcześniej amerykańskiej grupy AirTouch Communications.

Spółki Vodafone mają obecnie 83 milionów klientów w 29 krajach. Wliczając firmy, w których Vodafone ma udziały, liczba klientów przekracza 188 milionów.

W ubiegłym roku grupa wydała 13 mld GBP na licencje komórkowe trzeciej generacji. Planowane przez Vodafone wydatki inwestycyjne z tytułu uruchomienia nowych sieci mają się w ciągu pięciu lat zamknąć kwotą 10 mld GBP. Nim jednak ruszy telefonia 3G, Vodafone planuje we wrześniu lub październiku, uruchomienie na szeroką skalę usług komórkowych w standardzie GPRS.

Przypomnijmy, że Vodafone ma około 20 proc. akcji Polkomtela (operatora sieci Plus GSM) i jest postrzegany jako kandydat do przejęcia kontroli nad firmą, gdy tylko polscy udziałowcy (głównie PKN Orlen i KGHM) zdecydują się na wyjście z inwestycji.

MK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Vodafone na minusie w wyniku akwizycji