Volcker: Wyższa inflacja byłaby katastrofalna

WST, Moneynews
opublikowano: 16-03-2012, 10:05

Amerykańska gospodarka odbudowuje się „całkiem dobrze”, ale jakakolwiek trochę większa inflacja od obecnej byłaby katastrofalna, ocenia Paul Volcker, były szef Rezerwy Federalnej, znany ze skutecznego powstrzymywania dwucyfrowej inflacji w latach 80-tych.


Odnosząc się do podejmowanych przez Fed działań mających na celu stymulowanie szybszego wzrostu gospodarczego poprzez akceptowanie wyższej inflacji stwierdził, że „to rodzaj scenariusza zagłady”.
Wyższa inflacja rykoszetem będzie powodować konieczność podwyższania stóp procentowych.
Nie powinniśmy więcej stymulować, bo coraz trudniej będzie przywrócić stabilność cen – wyjaśnia Volcker.
Część ekonomistów spekuluje, że Rezerwa Federalna może pozwolić inflacji na przekroczenie przyjętego na poziomie 2 proc. celu inflacyjnego by m.in. obniżyć stopę bezrobocia, która ciągle pozostaje na wysokim poziomie ponad 8 proc.
Uważam, że sytuacja poprawia się. Bezrobocie idzie w dół, ale nie możemy oczekiwać cudów w krótkim terminie. Obecnie największym wyzwaniem dla polityków i decydentów jest powrót USA do zrównoważonej trajektorii fiskalnej – dodaje Volcker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Moneynews

Polecane