Volvo rezygnuje z własnego banku

Krzysztof Maciejewski
14-02-2000, 00:00

Volvo rezygnuje z własnego banku

Volvo ostatecznie zrezygnowało z ubiegania się o licencję bankową. Jan S. Michalik, prezes Volvo Finance Poland, odmówił wszelkich komentarzy w tej sprawie. Milczenie zachowuje także druga strona, czyli Narodowy Bank Polski.

Szwedzki producent samochodów bezskutecznie zabiegał o licencję bankową od 1997 roku. Dziś już wiadomo, że Szwedzi odstąpili od tego pomysłu. Nie są natomiast jasne przyczyny rezygnacji. Jan S. Michalik nie chce się wypowiadać na ten temat. Także Ewa Śleszyńska-Charewicz z Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego odpowiada, że kulisy sprawy objęte są tajemnicą służbową. Wiadomo jednak, że duże znaczenie miały organizacyjne przetasowania w szwedzkim koncernie, związane m.in. z ubiegłoroczną sprzedażą działu samochodów osobowych Fordowi.

Starania Szwedów podyktowane były czysto pragmatycznymi względami — sprzedaż ratalna podniosłaby popyt na ciężarówki. Podobny mechanizm działa na rynku samochodów osobowych. Coraz liczniejsze autobanki napędzają sprzedaż — w ubiegłym roku za ich pośrednictwem zawarto ponad 90 tys. umów.

Volvo Poland Truck kontroluje jedną czwartą polskiego rynku ciężarówek o masie przekraczającej 16 T. Ubiegły rok nie był jednak zbyt łaskawy dla tego segmentu — łączna sprzedaż spadła o 30 proc. (z 5,5 tys. sztuk w 1998 roku do 3,6 tys. w roku 1999). KM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Volvo rezygnuje z własnego banku