W 2006 r. poprawiło się samopoczucie i sytuacja materialna Polaków

opublikowano: 05-02-2007, 14:08

2006 r. przyniósł poprawę sytuacji materialnej i samopoczucia Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

2006 r. przyniósł poprawę sytuacji materialnej i samopoczucia Polaków - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Badanie wskazuje, że trzem czwartym Polaków nie przydarzyło się w minionym roku żadne nieszczęście; przybyło nieco czytelników książek, bywalców kin, uczestników imprez sportowych, a także osób, które urządziły przyjęcie dla znajomych, wybrały się z rodziną doárestauracji lub kupiły coś nieplanowanego.

Większość Polaków (66 proc.) twierdzi, że w 2006 roku urządziła przyjęcie dla swoich przyjaciół lub znajomych, 37 proc. badanych wybrało się z rodziną do restauracji, a 31 proc. wyjechało zárodziną na wypoczynek.

Jak podkreśla, CBOS od początku lat dziewięćdziesiątych obserwujemy stały wzrost odsetka badanych, bywających z rodziną w restauracjach. Obecnie jest on wyższy o 3 punkty procentowe niż rok temu i o 15 punktów - niż w roku 1988, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono badanie.

Ponad połowa badanych (58 proc.) deklaruje, że w 2006 r. przynajmniej raz dla przyjemności przeczytała książkę (wzrost o 2 pkt). Do kina wybrał się w minionym roku co trzeci Polak (33 proc) - wzrost o 2 pkt, zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się teatr, w którym w zeszłym roku było 13 proc. badanych - spadek o 2 pkt.

Prawie połowa respondentów (47 proc.) kupiła w zeszłym roku coś nieplanowanego, atrakcyjnego (rok wcześniej takie deklaracje składało 42 proc. badanych), a nieco ponad dwie piąte Polaków (42 proc.) grało w 2006 roku w totolotka. Popularnością cieszyły się też imprezy sportowe. Więcej niż co trzeci Polak (38 proc.) deklaruje, że w ubiegłym roku był przynajmniej raz na takich zawodach. Ponad jedna trzecia osób biorących udział w badaniu (36 proc.) korzystała wáminionym roku z internetu w celach niezwiązanych z pracą.

Co piąty Polak (22 proc.) twierdzi, że w ubiegłym roku był za granicą, a co siedemnasty respondent (6 proc.) zadeklarował, że co najmniej raz podjął tam pracę.

Prawie połowa respondentów (49 proc) przekazała w 2006 r. pieniądze na cele dobroczynne i/lub udzieliła pomocy rzeczowej (45 proc.). Stosunkowo małą popularnością cieszy się idea wolontariatu - jedynie nieliczni badani (4 proc.) deklarują, że w minionym roku pracowali jako wolontariusze.

Osobom biorącym udział w badaniu zdarzały się też w minionym roku nieprzyjemne sytuacje. Brak bezpieczeństwa na ulicach odczuło przynajmniej raz niemal dwie piąte badanych (37 proc), a prawie jedna trzecia respondentów (29 proc.) zmuszona była pożyczać pieniądze odáznajomych. Co piąty Polak (22 proc.) miał również kłopoty z załatwieniem spraw w urzędzie gminnym, miejskim lub dzielnicowym. W minionym roku coáczternasty ankietowany (7 proc.) został okradziony. Znikoma liczba osób (1 proc.) uczestniczyła w strajku lub demonstracji.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-15 stycznia 2007 r. na reprezentatywnej, losowo wybranej próbie (922) dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane