W 2007 roku droższe paliwa, energia

(Marek Druś)
opublikowano: 27-12-2006, 16:27

W nadchodzącym 2007 roku możemy spodziewać się wyższych cen paliw, gazu i prądu. Prawdopodobnie zdrożeje też żywność.

W nadchodzącym 2007 roku możemy spodziewać się wyższych cen paliw, gazu i prądu. Prawdopodobnie zdrożeje też żywność.

Kuba Lutyk z biura prasowego ministerstwa finansów przypomina, że od nowego roku wraca stawka akcyzy na benzynę bezołowiową obowiązująca w 2005 roku. Ta stawka wzrośnie o 25 groszy na litrze. Lutyk przypomniał, że w 2005 roku stawka została czasowo obniżona z uwagi na bardzo duży wówczas wzrost cen benzyny. Obecnie ceny benzyny unormowały się i dlatego możliwy jest powrót do poprzedniej akcyzy - powiedział Lutyk. Jego zdaniem powrót do wyższych stawek akcyzy nie musi jednak oznaczać, że o tyle samo wzrośnie cena litra benzyny.

Zdaniem Macieja Krzaka, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" nie można mieć jednak pewności co do kształtowania się przyszłych cen paliw.

Kuba Lutyk powiedział, że prawdopodobnie w połowie przyszłego roku możemy się spodziewać wyższej akcyzy na olej opałowy do celów grzewczych i na gaz płynny, używany jako paliwo do samochodów. Nad ustawą dotyczącą zwrotu akcyzy za olej opałowy używany do celów grzewczych pracuje teraz Sejm.

Ustawa o zwrocie akcyzy za olej grzewczy będzie prawdopodobnie zawierała również przepis podnoszący limit stawki akcyzy na gaz płynny - poinformował Lutyk. Prawdopodobna podwyżka będzie wynosić 17 groszy na litrze. Nie stanie się to prawdopodobnie wcześniej niż w następnym sezonie grzewczym, czyli we wrześniu - dodał.

Ekspert "Lewiatana" zwraca uwagę, że w pierwszej połowie przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny żywności. Zdaniem ekonomisty nie jest wykluczone, że skutki tegorocznej suszy ujawnią się ponownie na przednówku i że odczujemy wyższy wzrost cen zbóż. Także spodziewane uchylenie embarga na eksport naszego mięsa do Rosji może wpłynąć na jego wyższe ceny.

Ekonomista powiedział, że w tym roku wzmacniający się wobec walut złoty powstrzymywał inflację. Nie ma natomiast pewności jaki będzie kurs naszej waluty w przyszłym roku.

Maciej Krzak obawia się, że w przyszłym roku niekorzystnie na ceny może wpłynąć presja płacowa. Rosnący popyt może spowodować szybszy wzrost cen - stwierdził ekonomista.

Od 15 stycznia wzrośnie o 13 procent akcyza na papierosy. Według szacunków resortu finansów cena paczki papierosów wzrośnie o około 40 groszy.

Ministerstwo Finansów nie planuje natomiast podwyżki stawki akcyzy na alkohol - poinformował Kuba Lutyk.

(IAR)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane