W 2018 r. będą gwarancje kredytów dla MŚP

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Resort rozwoju wydłuża do 30 czerwca przyszłego roku obecny program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm.

Minister rozwoju i finansów ma gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie. Jest ono konieczne, aby program gwarancji de minimis ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) funkcjonował także w przyszłym roku (obecny trwa tylko do końca 2017 r.). „Przedłużenie obowiązywania oferty udzielania gwarancji w ramach pomocy de minimis do 30 czerwca 2018 r. ma na celu kontynuację ułatwienia firmom z sektora MSP dostępu do finansowania działalności kredytem bankowym.

Pozwoli także na utrzymanie wzrostu gospodarczego osiąganego dzięki aktywności inwestycyjnej. Niewątpliwie przedłużenie oferty gwarancji umożliwi też utrzymanie wzrostu popytu ze strony MŚP na instrumenty gwarancyjne oferowane przez rząd. Przedłużenie programu umożliwi też wypracowanie jego głębszej zmiany z wykorzystaniem środków unijnych” — czytamy w uzasadnieniu projektu. Program gwarancji de minimis pierwotnie był pomyślany jako tymczasowy instrument antykryzysowy.

Następnie był przedłużany kolejnymi rozporządzeniami z powodu popularności wśród przedsiębiorców (skorzystało z niego 130 tys. firm). Program istotnie zwiększa szanse na uzyskanie kredytu w banku komercyjnym.Dotychczas BGK udzielił gwarancji kredytów w ramach de minimis na kwotę ponad 42 mld zł. Przedsiębiorcy nieźle wywiązują się z ich spłacania. Od początku działania programu (wystartował w 2013 r.) do połowy października 2017 r. Ministerstwo Finansów przeznaczyło tylko niecały 1 mld zł na pokrycie przez BGK kosztów wypłat z gwarancji i innych kosztów z nimi związanych.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 3 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Dlaczego wydłuża ono program tylko do 30 czerwca przyszłego roku? Ponieważ jest skorelowane z zapisami projektu zmian w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez skarb państwa, nad którym pracuje Sejm. Projekt ten utrzymuje obecnysystem poręczeń i gwarancji właśnie do 30 czerwca 2018 r. Po tej dacie ma obowiązywać nowy model takiego wsparcia państwa dla firm.

75 mld zł Takiej wartości kredytów udzieliły banki małym i średnim firmom dzięki tzw. gwarancjom de minimis ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego...

130 tys. ...a tylu przedsiębiorców skorzystało z gwarancji de minimis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu