W 2018 r. deweloperzy nie zawiedli akcjonariuszy

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Sezon publikacji wyników finansowych mamy za sobą.

Z piętnastki największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW ponad połowa zanotowała dwu-, a nawet trzycyfrowy wzrost rok do roku. Jedynie dwie spółki — Polnord i Wikana — w przeciwieństwie do roku poprzedniego zanotowały stratę, wynika z analizy przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl. Najwyższe miejsce na rynkowym podium zajął Dom Development.

— Spółka od lat wypłaca akcjonariuszom zyski w postaci dywidendy. W tym roku mogą spodziewać się rekordowej sumy. Ma ona wynieść aż 9,05 zł na akcję, co oznacza stopę dywidendy na zupełnie nieprawdopodobnym poziomie ponad 11 proc. — mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zaskoczeniem jest wrocławski Vantage Development, którego wynik netto osiągnął blisko 80 mln zł i był trzyipółkrotnie wyższy niż rok temu. Wyraźnie negatywnym bohaterem okazał się Polnord. Spółka zanotowała stratę netto na poziomie 86 mln zł. W pierwszej piątce w rankingu zdolności generowania zysków netto poza Dom Development i Vantage Development znaleźli się Atal — 207 mln zł, Robyg — 182 mln zł, LC Corp — 160 mln zł.

4,3 mln zł Taką stratę netto w 2018 r. zanotowała firma deweloperska Wikana.

227 mln zł Takim zyskiem netto za 2018 r. pochwalił się Dom Development.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu