W 2018 r. deweloperzy nie zawiedli akcjonariuszy

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Sezon publikacji wyników finansowych mamy za sobą.

Z piętnastki największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW ponad połowa zanotowała dwu-, a nawet trzycyfrowy wzrost rok do roku. Jedynie dwie spółki — Polnord i Wikana — w przeciwieństwie do roku poprzedniego zanotowały stratę, wynika z analizy przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl. Najwyższe miejsce na rynkowym podium zajął Dom Development.

— Spółka od lat wypłaca akcjonariuszom zyski w postaci dywidendy. W tym roku mogą spodziewać się rekordowej sumy. Ma ona wynieść aż 9,05 zł na akcję, co oznacza stopę dywidendy na zupełnie nieprawdopodobnym poziomie ponad 11 proc. — mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zaskoczeniem jest wrocławski Vantage Development, którego wynik netto osiągnął blisko 80 mln zł i był trzyipółkrotnie wyższy niż rok temu. Wyraźnie negatywnym bohaterem okazał się Polnord. Spółka zanotowała stratę netto na poziomie 86 mln zł. W pierwszej piątce w rankingu zdolności generowania zysków netto poza Dom Development i Vantage Development znaleźli się Atal — 207 mln zł, Robyg — 182 mln zł, LC Corp — 160 mln zł.

4,3 mln zł Taką stratę netto w 2018 r. zanotowała firma deweloperska Wikana.

227 mln zł Takim zyskiem netto za 2018 r. pochwalił się Dom Development.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu