W 2020 roku na rynkach finansowych ludzie lepsi niż algorytmy

opublikowano: 30-12-2020, 08:09

Po latach porażek w rywalizacji z algorytmami, w napiętnowanym przez pandemię 2020 roku fundusze hedgingowe dokonujące na bieżąco selekcji akcji okazały się zwycięzcami.

- Fundusze na bieżąco selekcjonujące akcje doświadczyły w minionej dekadzie szeregu lat porażek z własnej winy i pojawiła się narracja, że komputery pokonały ludzi – powiedział John Thaler, wieloletni zarządzający portfelami akcji, który w tym roku uruchomił nową firmę Hampton Road Capital Management. – Jednak w tym roku quanci zderzyli się z problemem względnych zwrotów i menedżerowie realizujący tradycyjną strategię long-short okazali się dużo lepsi – dodał.

Wiele funduszy aktywnie selekcjonujących akcje skorzystało w tym roku z inwestycji w spółki technologiczne i startupy. Pozwoliło im to osiągnąć dwa razy lepsze wyniki niż 14 proc. notowane przez S&P; 500 Total Return Index na koniec listopada.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Fundusze bazujące na algorytmach znalazły się wśród największych przegranych w tym roku, bo ich komputerowe modele bazują na prawidłowościach znajdowanych w danych historycznych.

- Ten rok podważył niektóre strategie oparte na algorytmach – powiedział Andrew Beer, założyciel Dynamic Beta. – Budowanie strategii opartej na danych z pięciu dekad, które obecnie nie mają znaczenia, wydaje się zadaniem dla głupca – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane