W 6 lat dolar straci 40 proc. wartości

Do 2024 r. wartość amerykańskiej waluty spadnie do 2,00 USD za euro, przewiduje weteran rynków walutowych Ulf Lindahl.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W ciągu sześciu lat dolar osłabi się do 2,00 USD za euro oraz 75 jenów, co oznaczałoby utratę o odpowiednio 41 proc. oraz 33 proc. wartości, zapowiada Ulf Lindahl, prezes firmy inwestycyjnej Bisset Associates. Tą skrajnie odbiegającą od oczekiwań większości inwestorów prognozę mający 40 lat doświadczenia na rynkach walutowych specjalista uzasadnia trwającymi 15 lat cyklami głębokich wahań wartości dolara. Wprawdzie we wrześniu inwestor-miliarder Ray Dalio ostrzegł przed ryzykiem znaczącej przeceny amerykańskiej waluty, jednak konsens zebranych przez Bloomberga prognoz dla pary EURUSD na 2022 r. sięga 1,28 USD, co oznaczałoby zaledwie 9,5-procentowe osłabienie dolara.

- Kiedy inwestorzy słyszą o 15-letnim cyklu, z początku reagują sceptycznie – przyznaje w rozmowie z agencją Bloomberg Ulf Lindahl, według którego osłabieniu dolara towarzyszyć będzie umocnienie rynków surowcowych oraz przecena na giełdzie nowojorskiej.

Choć swoją prognozę szwedzki finansista buduje wyłącznie na podstawie obserwacji cykli, w ramach których wartość dolara waha się w wokół historycznego trendu, to obstawia, że za umocnieniem amerykańskiej waluty będzie stało kilka czynników fundamentalnych. Dolar już teraz jest przewartościowany wobec prawie wszystkich głównych walut, a gospodarka amerykańska zapewne wejdzie w okres spowolnienia, który uniemożliwi Fedowi dalsze zaostrzanie polityki. Z tym związane będą zawirowania w waszyngtońskiej polityce, koniec strukturalnej hossy na giełdzie nowojorskiej oraz koniec tendencji wzrostu rentowności obligacji amerykańskiego skarbu. Negatywne nastawienie do dolara Ulf Lindahl przyjął jako jeden z nielicznych już w 2016 r. i o ile w 2017 r. notowania podążały po jego myśli pośród skoordynowanego wzrostu w globalnej gospodarce, o tyle ten rok przyniósł powrót siły amerykańskiej waluty.

- Nie przeszkadza mi, że większość inwestorów stosuje odwrotną strategię do mojej – komentuje 65-letni absolwent Stockholm School of Economics, który karierę na Wall Street rozpoczął w 1977 r. od pójścia na rozmowę kwalifikacyjną w czwartek, wyrobienia amerykańskiej wizy w piątek i rozpoczęcia pracy w Nowym Jorku już w kolejny poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu