Czytasz dzięki

W aferze Bumechu sprawców nie wykryto

opublikowano: 29-05-2019, 22:00

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w głośnej sprawie manipulacji kursem akcji Bumechu. Powód: sprawcy nie ustalono.

W marcu 2017 r. Bumech opublikował komunikat o kupnie akcji spółki przez China Coal Energy Company. Kurs urósł o kilkadziesiąt procent.

Zawiadomienie akcjonariusza sygnowane było nazwą chińskiego potentata węglowego, ale Komisja Nadzoru Finansowego szybko nabrała wątpliwości co do wiarygodności pisma i po kilkunastudniach stwierdziła, że treść listu jest nieprawdziwa, a podpis rzekomego prezesa „zasadniczo odmienny” od podpisu z raportu CSR ze strony internetowej spółki. Jak się okazało, rzekome zawiadomienie wysłano z jednego z warszawskich urzędów pocztowych, a jako nadawcę wskazano jedną ze stołecznych kancelarii prawnych, która oświadczyła, że nie ma ze sprawą nic wspólnego. Nadzorca zidentyfikował jednego z inwestorów, w przypadku którego — jak podano — istnieje uzasadnione podejrzenie co do wykorzystania informacji poufnej. Na dodatek jedna z osób fizycznych, działająca jako pełnomocnik na rachunku dwóch osób prawnych, zbyła duże pakiety akcji Bumechu, pochodzące z emisji akcji serii G.

„Te dwie osoby prawne odniosły istotną korzyść majątkową. W opinii UKNF w tym przypadku mogą zachodzić przesłanki manipulacji na rynku (...)” — podała komisja.

Wcześniej takie zawiadomienie złożył sam zarząd Bumechu, który uznał, że informacja o nabyciu akcji przez China Coal mogła być nieprawdziwa i że władze spółki są pokrzywdzonymi w tej sprawie. Smaczku sprawie dodawał fakt, że na sesji 23 marca (a więc po wzroście notowań) akcje sprzedawała Fundacja Przystań, z którą związani byli wówczas Marcin Sutkowski (ówczesny prezesBumechu) i Dorota Giżewska, członek rady nadzorczej. W przypadku obu zawiadomień prokuratura postępowanie umorzyła wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

„W sprawie przeprowadzono szereg czynności zmierzających do wykrycia sprawcy. Na obecnym etapie wykorzystano wszystkie środki i źródła dowodowe, które pozwalałyby na ustalenie sprawcy oraz pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, a także do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia” — podano.

Postanowienie prokuratury jest nieprawomocne i przysługuje na nie zażalenie.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane