W Anglii inwestuje się w niepełnosprawnych

Anna Maria Seroczyńska
opublikowano: 02-07-1999, 00:00

W Anglii inwestuje się w niepełnosprawnych

Znajomość komputera sposobem na lepszą pracę

Angielskim trenerom, przygotowującym programy nauki komputera dla niepełnosprawnych, przyświecała myśl, by uczyć przez praktykę. Podczas kursów skierowanych do osób pragnących znaleźć pracę o charakterze administracyjnym — połowa czasu nauki zarezerwowana była na zajęcia w biurze. Niepełnosprawni uczą się również za pomocą komputera, jak aktywnie szukać pracy i dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Niepełnosprawni są objęci w Wielkiej Brytanii rozległą opieką państwa — różnego rodzaju programy podnoszenia kwalifikacji, w tym posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu, sponsorowane są przez lokalne gminy i fundusze socjalne Unii Europejskiej. Na terenie kraju powstają centra kształcenia, w których często inwalidzi uczą się razem z osobami w pełni sprawnymi.

Pierwszy raz za sterami

Placówki te zakładane są między innymi po to, by po podniesieniu kwalifikacji niepełnosprawni mogli łatwiej znaleźć pracę. Kursy komputerowe przewidziane są również dla osób, które siadają za klawiaturą po raz pierwszy, i komputerowych niedowiarków: dla nich specjalnie przygotowano wprowadzenie „Komputery dla przerażonych”. Specjaliści przygotowujący program skoncentrowali się na zagadnieniach istotnych zarówno z punktu widzenia osoby starającej się o zatrudnienie, jak i samego pracodawcy, takich jak rozwój osobisty, nawiązywanie kontaktu z przyszłym szefem czy budowanie wiary w siebie. W skład podstawowego kursu dostępnego dla niepełnosprawnych wchodzi praktyczna nauka programu Microsoft Word, księgowości czy wyszukiwania informacji w Internecie.

W ośrodkach specjalistycznych nie brakuje też szkoleń dla osób, które chcą po prostu poszerzyć swoje horyzonty z zakresu wiedzy ogólnej oraz tych, którzy mają trudności z komunikowaniem się z otoczeniem, a komputer jest dla nich często głównym narzędziem do porozumiewania się.

Trening biurowy

Trening specjalistyczny — skoncentrowany na zdobywaniu umiejętności pod kątem znalezienia pracy o charakterze biurowym — w jednym z angielskich ośrodków trwa dwadzieścia cztery tygodnie. Skierowany jest do osób upośledzonych fizycznie i sensorycznie, które chciałyby spróbować szans w tej materii. Po okresie wprowadzającym, podczas którego zajęcia odbywają się cztery razy w tygodniu, nauka przybiera bardziej praktyczny charakter i uczestnicy połowę czasu spędzają na praktycznych zajęciach w miejscu pracy. Idea koordynujących program była taka, by wiedzę weryfikować już w miejscach zatrudnienia, a nie podczas egzaminów.

Kolejną możliwością jest nauka wykorzystywania technologii informacyjnej do pracy w biurze, magazynach, przy sprzedaży czy w centralach telefonicznych. Trwa czterdzieści osiem tygodni, zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w tym jeden dzień w miejscu pracy. Trenerzy sprawujący pieczę nad programem zapewniają, że pod koniec szkolenia uczestnicy będą sprawnie posługiwali się komputerem i nie zaskoczą ich żadne techniczne niespodzianki z jego strony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Maria Seroczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / W Anglii inwestuje się w niepełnosprawnych