W Azji spadki z powodu wojny handlowej

opublikowano: 23-03-2018, 07:51
aktualizacja: 23-03-2018, 07:52

Rosnące ryzyko pełnowymiarowej wojny handlowej między Chinami i USA zwiększyło niepewność i spowodowało spadki kursów akcji na giełdach azjatyckich.

Po południu lokalnego czasu giełda w Szanghaju spadała o 3,6 proc., a w Szenzen o 4,3 proc. W Tokio główny indeks spadał o 4,5 proc., a w Seulu o 2,8 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W czwartek prezydent Donald Trump ogłosił obłożenie cłami 60 mld USD chińskiego importu. Chiny poinformowały w odpowiedzi o planie obłożenia cłem importu z USA wartości 3 mld USD. W kontrolowanych przez państwo mediach pojawiły się ostrzeżenia o możliwości bojkotu przez Chińczyków amerykańskich produktów. Amerykańskie firmy działające w Chinach także sygnalizują swoje obawy. Kenneth Jarrett, szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Szanghaju powiedział, że jej członkowie nie chcą wojny handlowej, w „której nie będzie zwycięzcy”, bo stawka jest zbyt wysoka.

- To może się bardzo szybko pójść w bardzo niedobrą stronę – ostrzegł Robert Carnell, główny ekonomista ING Asia.

Kontrakty na indeksy europejskich rynków akcji także zapowiadają spadki przynajmniej w początkowej fazie handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W Azji spadki z powodu wojny handlowej