W centrum uwagi emisje i skup akcji

MZ
25-04-2006, 00:00

Uwaga na walne Tras-Inturu, Hygieniki i Eurofaktora. Oraz dywidendę w TP — radzą specjaliści.

Remigiusz Sopel

analityk IDM

Godne uwagi może być walne Tras-Inturu. Akcjonariusze mają głosować nad dalszym istnieniem spółki, co zawsze wzbudza duże emocje wśród inwestorów indywidualnych. Ale — jak się wydaje — w tym wypadku to tylko formalność. Znacznie ważniejsze, że firma wychodzi z zapaści i ma potencjał do dalszego wzrostu. W kontekście najbliższych walnych zwróciłbym uwagę na Hygienikę. Na rynku pojawiły się spekulacje, że jest ona na dobrej drodze do poprawy sytuacji finansowej.

Mirosław Saj

makler BISE

Na rynku jest sporo wolnych środków, dlatego z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że dojdzie do spekulacyjnych gier pod najbliższe walne zgromadzenia. Szczególne emocje budzi NWZA Tras-Inturu, na którym akcjonariusze mają zdecydować o dalszym istnieniu spółki. Jeśli decyzja będzie pozytywna, można spodziewać się gwałtownego wybicia notowań.

Dobrą informacją dla rynku zwykle jest umorzenie akcji, a o tym zadecydują udziałowcy Eurofaktora. Osłodzi to im obniżenie prognoz przez spółkę.

Uwaga inwestorów może też zwrócić się na Hygienikę, która przymierza się do emisji akcji. To ostatnio modne posunięcie, cieszące się sporym zainteresowaniem rynku. Jednak w tym przypadku ewentualne wzrosty pod emisję miałyby raczej charakter spekulacyjny, a nie poparty fundamentalnymi przesłankami.

Rafał Salwa

niezależny analityk

Ciekawe może być walne Tras-Inturu. Jego obecna kondycja finansowa nie jest najlepsza, więc nie można wykluczyć, że dojdzie do nowej emisji akcji, bo sprzyja temu również bardzo dobra koniunktura na rynku kapitałowym. Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Eurofaktora istnieje szansa na przeznaczenie 6,9 mln zł na wykup akcji. Znaczące ryzyko dla inwestorów niesie stosunkowo długi roczny okres oczekiwania na ewentualne wezwanie na własne akcje w celu ich umorzenia.

Ze względu na strukturę akcjonariatu TP, walne telekomu powinno zatwierdzić zarówno wypłatę dywidendy, jak i emisję motywacyjną dla kadry kierowniczej. Przegłosowanie dywidendy 1 zł na akcję wydaje się nie w pełni zdyskontowane przez rynek. Warto śledzić również WZA Puław. To jedna z firm najbardziej wiarygodnych z fundamentalnego punktu widzenia. Ważne są zwłaszcza plany ekspansji — m.in. na rynku chińskim. Pozytywnie oceniam ewentualne zacieśnienie współpracy z największym krajowym dystrybutorem gazu — PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W centrum uwagi emisje i skup akcji