W chińskim banku roboty zastąpiły ludzi

opublikowano: 14-05-2018, 22:00

To pierwsza taka placówka na świecie — China Construction Bank otworzył oddział, w którym nie pracuje żaden człowiek.

To pierwsza taka placówka na świecie — China Construction Bank otworzył oddział, w którym nie pracuje żaden człowiek. Jest obsługiwany wyłącznie przez roboty. W mieszczącym się przy jednej z szanghajskich ulic lokalu klientów wita Xiao Long, pseudonim „Little Dragon” (tłum. mała smoczyca). Robot-ona (ma płeć żeńską) może rozmawiać z klientem, odpowiadając na proste pytania, przyjmować płatności kartą i sprawdzać stan konta. Przy tym uśmiecha się od ucha do ucha, pokazując szereg białych zębów. Ma jeszcze jedną zaletę: nigdy nie spóźnia się do pracy — podkreśla „The Guardian”.

W oddziale wykorzystywany jest też system elektronicznych bramek, które skanują twarze i odentyfikatory. Maszyny zapewniają m.in. otwarcie konta, przelew pieniędzy czy wymianę walutowa. International Federation of Robots szacuje, że Chiny mają obecnie największy udział w globalnym rynku robotów, którego wartość szacowana jest na 30 mld USD. Coraz częściej zaczynają one zastępować ludzi w usługach — pilnują np. przystanków tramwajowych i obsługują klientów w restauracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / W chińskim banku roboty zastąpiły ludzi