W ciągu tygodnia wartość WIG20 obniżyła się o 0,92 proc.

(Artur Szymański)
09-12-2005, 16:55

Piątek był trzecim kolejnym dniem, podczas którego inwestorom nie chciało się handlować akcjami. Obroty walorami spółek z WIG20 podsumowano na jedyne 422 mln zł. Ciekawszy przebieg miały notowania akcji spółek małych.

Piątek był trzecim kolejnym dniem, podczas którego inwestorom nie chciało się handlować akcjami. Obroty walorami spółek z WIG20 podsumowano na jedyne 422 mln zł. Ciekawszy przebieg miały notowania akcji spółek małych.

Początek ostatniej sesji tygodnia był nieprawdopodobnie wręcz senny, handlu akcjami największych spółek prawie że nie było. Przed południem obroty nieznacznie wzrosły, niestety miało to miejsce przy spadku wartości WIG20. Wskaźnik koniunktury blue chipów wyhamował jednak przy środowym minimum sesji, po czym odbił nieco i zakończył dzień 0,25-proc. stratą. W perspektywie całego tygodnia WIG20 obniżył loty o 0,92 proc.

Z grona giełdowych gigantów najgorzej w piątek wypadł Pekao SA, którego akcje potaniały o 1,4 proc. przy najwyższych obrotach 74 mln zł. „Financial Times Deutschland” pisze, że połączony bank Pekao-BPH ma podlegać bezpośrednio centrali UniCredito Italiano w Mediolanie. Polski oddział ma odpowiadać za działania grupy na Ukrainie i w państwach bałtyckich.

Z mniejszych komponentów WIG20 najmocniej, o 3,5 proc. spadła cena akcji GTC wyprzedzając na finiszu Orbis. Po sesji 14 grudnia GTC sprzeda posiadany pakiet 2,3 mln akcji Orbisu po cenie 32 zł za walor. W piątek jedną akcję hotelarskiej spółki wyceniano na 31,5 zł.

Udany dzień mieli posiadacza PKN Orlen, którego papiery podrożały o 0,8 proc. Nie zaszkodziło obniżenie przez KBC Securities wyceny akcji do 69 zł z 72 zł za sztukę. Analitycy podtrzymali rekomendację „kupuj” w raporcie z 23 listopada. Broker obniżył o 22 proc. wcześniejszą prognozę zysku netto grupy PKN Orlen na ten rok, ale zarazem podwyższył o 12,3 proc. prognozę na 2006 r.

Ciekawszy przebieg miały notowania małych spółek, drobni inwestorzy aktywnie handlowali walorami pod nieobecność największych graczy. Z początku mocno drożały akcje Sanwilu, gwiazdy sesji czwartkowej. Atmosfera nie była jednak napięta jak wczoraj, kurs spółki dość szybko zjechał do wartości zamknięcia poprzedniego dnia. Zamknięcie wypadło na 2,7-proc. minusie. Obroty wyniosły 29,5 mln zł.

Ponad 33 mln zł to wartość obrotów walorami Swarzędza. Kurs spadł o 21,7 proc., czyli najmocniej wśród wszystkich spółek. Dziś do giełdowego obroty weszło ponad 53,26 mln akcji VI emisji. Poprzednio w obrocie znajdowało się ponad 13,31 mln papierów. Po kilku słabszych dniach do wzrostu wróciły akcje ulubieńców spekulantów – Capital Partners podrożał o ponad 18,6 proc., Gant zwyżkował o 7,4 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W ciągu tygodnia wartość WIG20 obniżyła się o 0,92 proc.