W crowdfundingu kwartał jak półrocze

opublikowano: 06-04-2021, 20:00

W I kwartale 2021 r. wartość kapitału, zebranego przez spółki w emisjach crowdfundingowych wyniosła niemal 30 mln zł.

To wynik zbliżony do osiągniętego w I półroczu 2020 r. W całym ubiegłym roku, który był rekordowy dla raczkującego rynku, wartość emisji sięgnęła 92 mln zł i było to o 76 proc. więcej r/r.

W I kwartale 2021 r. zakończyło się 11 ofert, a największą była druga już emisja Tenczyńskiej Okovity (4,44 mln zł), spółki, kontrolowanej przez Janusza Palikota. Osiągnięcie celu zajęło 8 godzin, a akcje kupiło prawi 1000 inwestorów. Pieniądze są potrzebne na rozbudowę mocy produkcyjnych, uruchomienie produkcji oraz sprzedaży własnej marki whisky, oraz rozpoczęcie działalności eksportowej na rynkach azjatyckich.

Lider:
Lider:
Spółka Tenczyńska Okovita pozyskała ponad 4,4 mln zł z kampanii crowdfundingowej i była pod tym względem liderem rynku w I kwartale.

Znacznie szybciej, bo w 11 minut, rozeszły się wśród 576 inwestorów akcje spółki Canpoland. To firma, która ma licencję na obrót medyczną marihuaną i przygotowuje się do jej wytwarzania. Pozyskane 4,4 mln zł zostaną przeznaczone na dokończenie instalacji linii produkcyjnej, zakup surowców do wytwarzania medycznej marihuany, organizację telemedycyny z wykorzystaniem leczenia marihuaną, a także na przygotowanie do wejścia na NewConnect. W 2020 r. mniejszościowy (ok. 30 proc.) udział w CanPoland za pośrednictwem TT Pharma objęła Grupa Pelion, właściciel m.in. sieci aptek Dbam o Zdrowie.

Niektóre oferty nie spotkały się jednak z zainteresowaniem inwestorów. Riverdale Solutions zebrał 5 proc. oczekiwanej kwoty, a Ere Inwestycje zaledwie 1 proc. Pierwsza z firm to właściciel marki wnątrzarskiej Tre, druga zajmuje się skupem wierzytelności towarzystw ubezpieczeniowych. Obie oferty były promowane na platformie Beesfund, która była w I kwartale liderem jeśli chodzi o ilość oferta (7). Po cztery promowano na Crowdwayu i Findfunds, trzy na Crowdconnect, a jedną spółka Stava przeprowadziła z niemałym sukcesem we własnym zakresie (pozyskała 3,4 mln zł).

- Pracujemy nad tym, by portfolio wspieranych projektów było silnie zdywersyfikowane. Mamy projekty konopne i alkoholowe – niezwykle popularne wśród inwestorów, a także nowe branże, m.in. fotowoltaikę i OZE, które spotykają się z dużym uznaniem rynku. Wspieramy kampanie z sektora e-commerce, bo branża za sprawą pandemii koronawirusa rozwija się jeszcze dynamiczniej niż dotychczas. Dodatkowo przygotowujemy się do projektów medycznych, technologicznych czy gamingowych. Wartym odnotowania jest fakt, że coraz więcej firm traktuje crowdfunding jako pre-IPO i etap przygotowań do debiutu giełdowego. Należy spodziewać się kolejnych kampanii bazujących na takim modelu – mówi Marcel Rowiński, dyrektor operacyjny w Crowdwayu.

Największe kampanie w I kwartale

spółkastatus emisjiwartość w mln złprocent celu
Tenczyńska Okovitazakończona4,44100
Canpolandzakończona4,40100
Stavazakończona3,4581
Farmy Fotowoltaikiw trakcie3,3282
Biogozakończona2,2100
Road Studiozakończona2,2100
Pora na Polaw trakcie1,8872
Cannabis Verazakończona1,76100
Ingibitw trakcie1,4391
OZE Rentierw trakcie1,0023

Źródło: Crowdway

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane