W czerwcu jeszcze gorąco w mieszkaniówce

opublikowano: 21-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Liczba rozpoczętych przez deweloperów budów była w czerwcu wyższa niż w maju. Dostali też więcej pozwoleń na budowę. Zdaniem ekspertów to był ostatni tak dobry miesiąc.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile mieszkań rozpoczęto budować w Polsce w czerwcu, ile uzyskano pozwoleń na budowy, a ile oddano do użytkowania
  • jak wypada porównanie czerwcowych wyników z majowymi, a jak I półrocza z I półroczem 2021 r.
  • czego eksperci spodziewają się w drugim półroczu

W czerwcu wszystkie wskaźniki dotyczące budownictwa mieszkaniowego zanotowały poprawę w stosunku do maja: liczba mieszkań oddanych do użytku o 3,7 proc., rozpoczęte budowy o 8,1 proc., uzyskane pozwolenia na budowy i lub dokonane zgłoszenia z projektem budowlanym o 15,3 proc.

Mylące statystyki:
Mylące statystyki:
Więcej rozpoczętych budów to efekt ucieczki przed regulacjami noweli ustawy deweloperskiej. Ogółem w tym roku może być ich o 40 proc. mniej niż w 2021 r.
Marek Wiśniewski

Patrząc jednak na całe półrocze, jedynie liczba oddanych do użytku mieszkań była większa niż w analogicznym okresie 2021 r. (wzrost o 3,8 proc.). Spadły natomiast wskaźniki dotyczące rozpoczynania nowych budów (-17,2 proc.) i uzyskanych pozwoleń (-4,5 proc.).

Górka nowych budów

W czerwcu rozpoczęto budowę 24 tys. mieszkań, z czego prawie 15,7 tys. to inwestycje deweloperów, a ponad 8 tys. należało do inwestorów indywidualnych. Natomiast od początku roku do końca czerwca 2022 r. widać już spadek o 17,2 proc. rok do roku. W tym czasie rozpoczęto budowę 119,7 tys. mieszkań, z czego deweloperzy rozpoczęli budowę 71,6 tys. mieszkań (o 18,4 proc. mniej r/r), a inwestorzy indywidualni 46,4 tys. (o 14,5 proc. mniej r/r).

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, czerwcowy wynik uzyskany przez deweloperów to jeden z kilku najlepszych w rynkowej historii.

– W tym miejscu mamy oczywiście do czynienia z efektem ucieczki przed regulacjami noweli ustawy deweloperskiej, która wchodząc w życie z początkiem lipca dość poważnie skomplikowała działalność gospodarczą branży budowniczych mieszkań. Mimo wszystko zarówno ogółem, jak i u samych deweloperów mamy słabsze pod tym względem półrocze rok do roku o blisko jedną piątą – komentuje Jarosław Jędrzyński.

Jego zdaniem w drugim półroczu spadek będzie prawdopodobnie dużo wyższy. Sami deweloperzy przewidują całoroczny spadek rozpoczęcia nowych mieszkań w porównaniu z rokiem ubiegłym na ok. 40 proc.

Również według Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, nikłe są szanse, że w kolejnych miesiącach liczba rozpoczynanych inwestycji będzie równie wysoka jak w czerwcu. Powód? Deweloperzy, widząc mniejszy popyt na mieszkania, ograniczyli produkcję nowych, by w ten sposób chronić marże.

Rekord pozwoleń

W czerwcu wydano ponad 34,8 tys. pozwoleń na budowy i/lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

– To najwyższy wynik w historii, a główna w tym zasługa deweloperów, którzy rezultatem blisko 26 tys. pozwoleń pobili swój rekord z grudnia 2020 r. – mówi Jarosław Jędrzyński.

Nowe pozwolenia na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów oraz wiarygodnym wskaźnikiem ich optymizmu inwestycyjnego. Jak jednak komentuje Jarosław Jędrzyński, tym razem poziom pozwoleń świadczy raczej o uwzględnieniu przez deweloperów efektu znacznej różnicy w czasie od złożenia wniosku o pozwolenie do momentu jego uzyskania.

Przyzwoita liczba oddanych mieszkań

Statystyki oddanych w czerwcu do użytku mieszkań były o 3,7 proc. lepsze niż w maju osiągając poziom ponad 18,2 tys. lokali. W całym pierwszym półroczu oddano ponad 109,4 tys. mieszkań, czyli o 3,8 proc. więcej rok do roku.

– W tym przypadku zdecydowanego regresu nie należy oczekiwać w najbliższej przyszłości, co jest oczywistym efektem charakteru tej kategorii danych, odzwierciedlających stan koniunktury rynkowej sprzed ok. dwóch lat – mówi Jarosław Jędrzyński.

Sami deweloperzy oddali w czerwcu do użytku prawie 11,2 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 4,3 proc. w stosunku do maja. Wynik I półrocza w ich przypadku to ponad 62,9 tys. mieszkań, czyli o 3,7 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r.

– W sumie bardzo dobre czerwcowe wyniki inwestycyjne rynku mieszkaniowego tym razem nie zapowiadają kontynuacji boomu budowlanego, a wręcz są łabędzim śpiewem prosperity budownictwa mieszkaniowego – podsumowuje Jarosław Jędrzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane