W dawnej elektrowni powstanie centrum kultury

PAP
12-04-2010, 08:44

Miejsce: Radom. Koszt: 29 mln zł. Patron: Andrzej Wajda.

W drugiej połowie tego roku rozpocznie się modernizacja i rozbudowa XIX-wiecznego budynku elektrowni w Radomiu, gdzie mieści się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 29 mln zł. Inwestycja rozłożona jest na trzy lata. Jej zakończenie planowane jest na 2012 rok.

Wybudowana w stylu neogotyckim, ulokowana w centrum Radomia XIX-wieczna elektrownia zostanie zaadaptowana na centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego. Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Trzypoziomowe centrum będzie mieć ponad 5000 mkw. powierzchni.

Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych, mówi, że mimo modernizacji i rozbudowy zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy industrialny charakter.
- Powstaną tutaj m.in. siedem sal wystawowych, kino na 140 miejsc, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe - wyjaśnił szef "Elektrowni".
Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Będzie się w nim mieścić galeria małych form, o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 mkw.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie dziesięć lat w spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Od 1997 roku wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz  Wajda przekazuje radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / W dawnej elektrowni powstanie centrum kultury