Czytasz dzięki

W DAX i Stoxx na GPW

opublikowano: 25-08-2019, 22:00

W obrocie giełdowym pojawiły się certyfikaty, z których zysk zależeć będzie od zachowania dwóch zachodnioeuropejskich indeksów.

Bank Societe Generale jest emitentem instrumentów o charakterze dłużnym, ale powiązanych z dwoma akcyjnymi indeksami — DivDAX, skupiającym 15 spółek z giełdy niemieckiej, które wypłacają wysokie dywidenday, a także Stoxx 600 Telecommunications, w skład którego wchodzą spółki z sektora telekomunikacyjnego. Konstrukcja obu jest zbliżona, a niewielkie różnice dotyczą wartości kuponów — tego wypłacanego przy wcześniejszym wykupie (3 i 3,2 proc. za okres sześciu miesięcy) i ostatecznego, przy pozytywnym scenariuszu i utrzymaniu certyfikatu do terminu zapadalności (30 i 32 proc.).

Przed inwestycją (próg wejścia to 30 tys. zł) warto zapoznać się z kartą produktu, by zrozumieć jego mechanizm. W uproszczeniu: w dniu zapadalności, a więc za ponad 4 lata i 7 miesięcy, wartość indeksu będzie musiała wynieść co najmniej 70 proc. wartości początkowej, by inwestor otrzymał zwrot zainwestowanego kapitału powiększony o wartość ostatecznego kuponu. Jeśli jednak indeks będzie wart mniej niż 70 proc. (np. 40 proc.), to otrzymamy tylko część kapitału (a więc np. 40 proc.).

Są to więc instrumenty o podwyższonym ryzyku. Certyfikat może jednak zostać automatycznie wykupiony wcześniej w zdefiniowanych datach (co pół roku) w sytuacji, gdy indeksy będą warte więcej niż w dniu obserwacji początkowej. Zysk będzie wówczas równy kuponowi w wysokości 3 lub 3,2 proc. (w zależności od indeksu) przemnożonemu przez liczbę okresów, które upłynęły od wprowadzenia produktu. Na warszawskiej giełdzie notowanych jest ponad 1300 produktów strukturyzowanych.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, MAJ

Polecane