W Europie gwałtowna przecena, tracą ubezpieczyciele

11-09-2001, 18:08

LONDYN (Reuters) - Seria śmiertelnych w skutkach ataków na budynki w Nowym Jorku i Waszyngtonie doprowadziła we wtorek do gwałtownej przeceny na europejskich giełdach. Najwięcej stracił sektor ubezpieczeniowy.

Podstawowe paneuropejskie indeksy straciły ponad sześć procent. Po informacji, że samoloty uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku i Pentagonu w Waszyngtonie, w europejskich dealingroomach wybuchła panika.

"Nie znamy żadnych szczegółów, więc sprzedajemy wszystko" - powiedział jeden z europejskich maklerów.

We wtorek nie odbędą się sesje w USA. Wiele połączeń telefonicznych z Nowym Jorkiem zostało przerwanych.

"Gdyby w Stanach jednak doszło do otwarcia, byłbym zdziwiony, gdyby spadek na otwarciu był mniejszy niż pięć procent" - powiedział cytowany wcześniej makler.

W Waszyngtonie ewakuowanio budynki federalne, między innymi Biały Dom, Departament Skarbu i Departament Stanu. Wstrzymano starty wszystkich amerykańskich samolotów, a wiele europejskich przewoźników wstrzymało loty do USA.

Największa przecena objęła sektor ubezpieczeniowy, którego indeks spadł o 10,93 procent. Francuska Axa straciła 13,3 procent, a szwajcarski reasekurator Swiss Re 15,7 procent.

Gwałtowna przecena objęła także sektor linii lotniczych. British Airways spadł o 21 procent.

Jednocześnie w ślad za zwyżką cen ropy wzrósł indeks sektora paliwowego, który zyskał 1,88 procent. BP zyskał 4,9 procent a Shell 2,16 procent.

Kontrakty terminowe na ropę Brent podrożały we wtorek o ponad trzy dolary za baryłkę.

Podrożały także amerykańskie obligacje skarbowe, uważane za najbezpieczniejsze na świecie i kupowane zawsze w sytuacjach kryzysowych.

Do godziny 18.00, kiedy to większość europejskich giełd była już zamknięta indeks Eurotop 300 spadł o 6,51 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 stracił 6,8 procent.

Giełda londyńska - podczas zamknięcia giełd amerykańskich największy rynek kapitałowy na świecie - straciła we wtorek 5,7 procent. Indeks FTSE 100 spadł o 5,7 procent i był to największy spadek od października 1987 roku.

Kapitalizacja londyńskiej giełdy zmniejszyła się o prawie 100 miliardów dolarów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie gwałtowna przecena, tracą ubezpieczyciele