W Europie spadki indeksów, decydują wyniki kwartalne spółek, a w tle Grecja

PAP
28-04-2015, 10:37

Na zachodnich giełdach spadki indeksów. Do głosu dochodzą wyniki kwartalne spółek, a sprawa Grecji przez chwilę jest na nieco dalszym planie - wskazują maklerzy.

Na giełdach w Europie tanieją akcje Orange, o 2 proc., bo spółka miała w I kw. EBITDA 2,92 mld euro, a analitycy prognozowali 2,93 mld euro.

Commerzbank spada o 5,4 proc. po zapowiedzi sprzedaży akcji o wartości 1,4 mld euro.

Daimler zyskuje za to 2,4 proc. po zanotowaniu w I kw. wzrostu zysku operacyjnego o 41 proc.

Zwyżkuje też Banco Santander SA, o 1,0 proc., bo spółka zanotowała w I kw. wzrost zysku o 32 proc.

BP rośnie o 1,6 proc., bo skorygowany zysk w I kw. wzrósł ponad dwukrotnie i wyniósł 2,6 mld USD, a analitycy spodziewali się 1,2 mld USD.

Tymczasem premier Grecji Aleksis Tsipras oświadczył w nocy z poniedziałku na wtorek, że spodziewa się, iż porozumienie z kredytodawcami i wierzycielami jego kraju nastąpi "najpóźniej do początku maja". Nie wykluczył też rozpisania referendum, jeśli UE nie pójdzie na kompromis.

Tsipras dał do zrozumienia, że jego rząd gotów jest pójść na kompromis z UE i rozważyć m. in. prywatyzację części gospodarki. Podkreślił jednak, że jeśli kredytodawcy i zarazem wierzyciele będą forsować porozumienie sprzeczne z obietnicami wyborczymi jego partii, to problem ten będzie musiał być rozstrzygnięty w drodze referendum.

Negocjacje z wierzycielami Grecji przeciągają się. Dotyczą wypłacenia Atenom ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro, bez której państwu greckiemu grozi niewypłacalność.

Bruksela daje do zrozumienia, że program reform prezentowany przez Ateny jest dalece niewystarczający.

W poniedziałek rząd grecki ogłosił zmiany składu jego ekipy ekspertów, których celem ma być - jak poinformowani - "lepsza komunikacja" z Brukselą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie spadki indeksów, decydują wyniki kwartalne spółek, a w tle Grecja