W Europie wzrosły kursy spółek technologicznych

06-06-2001, 10:06

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje giełdowe w Europie zaczęły się od zwyżki w sektorze technologicznym. Inwestorzy kupowali akcje tych spółek po informacjach z kilku firm amerykańskich, które dają nadzieję, że najgorszy okres dla tej branży zbliża się ku końcowi.

We wtorek internetowy dom handlowy Amazon.com podał, że spodziewa się zysku pod koniec tego roku. W Europie wzrosły kursy Alcatela i Nokii, a indeks sektora technologicznego zyskał 1,1 procent.

Przecena dotknęła sektor paliwowy. Największe europejskie koncerny - TotalFinaElf i BP straciły po około półtora procent. Powodem zniżki jest raport Amerykańskiego Instytutu Paliwowego, który poinformował o zaskakującym wzroście zapasów ropy w USA.

Kurs francuskiej grupy Pernod Ricard wzrósł o 1,8 procent po tym jak Pernod potwierdził, że jest bliski sprzedaży swojego działu napojów bezalkoholowych Orangina na rzecz brytyjskiego Cadbury Schewpes.

Cadbury wzrósł o 1,5 procent.

Wśród informacji makroekonomicznych na pierwszy plan wysuwa się decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, która zostanie ogłoszona około godziny 13.00.

Analitycy przewidują, że dziewięcioosobowa rada banku (MPC) utrzyma główną stopę procentową na poziomie 5,25 procent.

Ostatnie dane pokazują bowiem, że brytyjska gospodarka nie potrzebuje jak na razie dodatkowych bodźców, a w kontekście czwartkowych wyborów parlamentarnych zmiana stóp mogłaby zostać odczytana jako decyzja wysoce polityczna.

Indeks Eurotop 300 spadł o 0,32 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 stracił 0,12 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Europie wzrosły kursy spółek technologicznych