W Europie zwyżki dzięki Ifo, rośnie Alcatel

AMPLI Spółka Akcyjna
25-09-2002, 12:15

LONDYN (Reuters) - W połowie środowych sesji europejskie indeksy giełdowe rosły, odbijając się od pięcioletniego dna, które osiągnęły w ostatnich dniach. Inwestorzy odetchnęli z ulgą kiedy okazało się, że niemiecki indeks Ifo wprawdzie spadł, ale dokładnie tak jak przewidywali analitycy.

Wzrosły akcje wielu spółek, które gracze w ostatnim okresie przecenili szczególnie mocno. Holenderski bank ABN Amro zyskał 7,7 procent, a koncern elektroniczny Philips wzrósł o siedem procent.

Po nerwowym początku akcje zaczęły rosnąć, kiedy niemiecki instytut ekonomiczny Ifo podał, że jego indeks obrazujący poziom nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców wprawdzie spadł we wrześniu czwarty raz z rzędu, ale jego wartość była dokładnie taka jak spodziewał się rynek.

"To pokazuje, że sytuacja gospodarcza w trzecim kwartale nie jest aż tak zła jak się mówi" - powiedział Heinrich Engelke z Bankgesellschaft Berlin.

"Dalszy rozwój sytuacji zależy jednak od tego, co wydarzy się na linii USA-Irak" - dodał.

Inwestorzy zwrócili także uwagę na nieoczekiwany wzrost poziomu optymizmu wśród przedsiębiorców z Włoch - trzeciej co do wielkości gospodarki strefy euro. Analitycy przestrzegają jednak przed wiązaniem z tymi danymi zbytnich nadziei.

"Na rynku panuje przekonanie, że czeka nas krótkotrwałe odbicie, ale jestem sceptyczny co do długotrwałości tego procesu. Nasze kłopoty wcale się jeszcze nie skończyły" - powiedział Peter Lewis z banku Societe Generale.

Rynek pozytywnie odebrał także próby czynione przez niektóre spółki z sektora TMT (technologia, media, telekomunikacja), zmierzające do redukcji swojego ogromnego zadłużenia.

Kurs francuskiego Alcatela wzrósł o 13 procent po ogłoszeniu, że ten francuski koncern technologiczny sprzeda 6,1 procent akcji w firmie zajmującej się produkcją elektroniki na potrzeby wojska - Thales.

We wtorek Zarząd Rezerwy Federalnej utrzymał stopy procentowe w USA na dotychczasowym, najniższym od 40 lat poziomie. Decyzja ta była spodziewana przez rynek, ale i tak Dow Jones spadł do poziomu najniższego od czterech lat.

Prezes Fed, Alan Greenspan przebywa z wizytą w Londynie, gdzie wygłosi kilka przemówień dotyczących koordynacji polityki monetarnej, zarządzania ryzykiem i światowych finansów.

Do godziny 12.08 indeks Eurotop 300, który we wtorek zamknął się na poziomie najniższym od kwietnia 1997, wzrósł o 3,15 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 zyskał 4,03 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMPLI Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie zwyżki dzięki Ifo, rośnie Alcatel