W finansach państwa łatwo o „ale”

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

MF podzieliło się z rynkiem kolejnymi mocnymi statystykami. Z liczbami nie ma co dyskutować, ale z tym, co się pod nimi kryje, już tak.

Nadwyżka w budżecie państwa po lutym wyniosła 4,5 mld zł — poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Po stronie dochodowej mieliśmy 62 mld zł, w wydatkach 57,6 mld zł. To odpowiednio 17,4 i 14,5 proc. rocznego planu. Zinterpretować informacje, które kryją się pod tymi liczbami, pomaga Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBanku. Ogólna jego ocena to „bardzo dobrze”, szczególnie w przypadku wyniku z samego lutego (4,1 mld zł to prawdopodobnie najniższy deficyt zanotowany w tym miesiącu w historii, a na pewno od co najmniej 14 lat, odkąd dysponujemy porównywalnymi danymi). Mimo to dziur w całym szuka się łatwo, przynajmniej ekspertom.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Wydaje się, że dane o wykonaniu budżetu może zawyżać kilka czynników. Chodzi np. o wpływy z VAT. Prawdopodobnie na lutową dynamikę [12,3 proc. r/r — red.] miały jeszcze wpływ zmiany legislacyjne wprowadzone na początku 2017 r., związane ze zmianami rozliczeń i przesunięciami zwrotów — mówi Piotr Bartkiewicz.

Tego samego dnia na rynek trafiła jeszcze jedna, ważna informacja — w 2017 r. państwowy dług publiczny spadł o 3,4 mld zł.

Nie licząc 2014 r., wyjątkowego ze względu na okoliczności (zmiany w OFE), ubiegły rok był pierwszym w historii, w którym zanotowaliśmy nominalny spadek długu sektora finansów publicznych. Jednak i tu łatwo znaleźć „ale”.

— Część tego spadku to konsekwencja mocniejszego złotego. Mamy całkiem sporo zadłużenia w walutach obcych, które jest wyceniane według kursu złotego. Ponieważ złoty umacniał się cały rok, to bardzo pomogło ministerstwu — mówi ekonomista mBanku.

Jaka część? Tego dokładnie nie wiemy, ale z treści komentarza Teresy Czerwińskiej, szefowej resortu, wynika, że umocnienie złotego odegrało „istotną rolę”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu