Czytasz dzięki

W firmach coraz lepiej

opublikowano: 24-09-2019, 22:00

Liczba niewypłacalności rośnie, ale wolniej. Najwięcej spółek mających problemy działa w usługach, przemyśle i budowlance.

W sierpniu w Monitorach Sądowych i Gospodarczych opublikowano informacje o 82 niewypłacalnych polskich firmach — podaje Euler Hermes, ubezpieczyciel należności. Rok temu było ich 90. Od początku roku do końca sierpnia 659 spółek miało problemy z wypłacalnością,a w analogicznym okresie rok wcześniej — 670. Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes, zwraca uwagę, że liczba niewypłacalnych firm w tym roku jest bardziej stabilna. To może być efekt większych wydatków konsumentów, którzy w ostatnim czasie dostają więcej pieniędzy z tytułu różnych programów socjalnych.

— Konsumenci rzeczywiście kupują więcej, ale zyskuje na tym tylko część handlu, a najbardziej największe podmioty — podkreśla Tomasz Starus.

Problem mają małe sklepy, dla których krytyczne może być podniesienie płacy minimalnej.

— One i tak już przegrywają walkę o pracownika z większymi sieciami, mogącymi sobie pozwolić nie tylko na wyższe płace, ale też m.in. na przyciągani e ludzi benefitami. Więksi gracze jako pierwsi wprowadzają też automatyzację w handlu — mówi Tomasz Starus.

W sierpniu najwięcej niewypłacalności pojawiło się w sektorze usług, przemysłowym i w budownictwie.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy