W Gdańsku zarobisz 5 proc.

opublikowano: 09-03-2016, 22:00

Ceny gdańskich nieruchomości wskazują, że inwestycja w mieszkanie może się opłacać nawet w lokalizacji odległej od starówki.

Niezależnie od dzielnicy, średnia cena nowego lokalu w tym mieście to 4,9 tys. zł za mkw., a te z rynku wtórnego — 4,8 tys. zł, wynika z ofert na portalu Trójmiasto.pl. Mieszkania z drugiej ręki potaniały od początku roku 6 proc., a te z rynku pierwotnego podrożały 4 proc. Bez względu na bieżące wahania — które w skali miesiąca mogą być wynikiem zaledwie kilku większych transakcji — zakup z myślą w wynajmie jest polecany przez pośredników nie tylko w obrębie kosztownej starówki, ale też w dzielnicach takich jak Wrzeszcz, Oliwa czy Przymorze, w których stały popyt zapewniany jest w dużym stopniu przez studentów. Jak pokazują dane Metrohouse, lokal najczęściej poszukiwany to taki, który ma 40-60 mkw. i kosztuje 250-300 tys. zł.

— Ceny mieszkań w Gdańsku są w trendzie wzrostowym, co przekłada się również na wysokość czynszu. Inwestorzy, którym zależy na wynajmie krótkoterminowym, na pewno powinni poszukiwać małych kawalerek lub dwupokojowych mieszkań. Innym segmentem inwestycyjnych nieruchomości są luksusowe apartamenty, które coraz bardziej interesują zagranicznych turystów. Średnia stopa zwrotu z wynajmu gdańskiego mieszkania wynosi 5-6 proc. netto, co wśród dużych miast jest jednym z najlepszych wyników — komentuje Emil Chrzanowski z grupy Emmerson.

Żeby natomiast skorzystać z programu MdM, trzeba szukać mieszkań, których mkw. wyceniany jest do 5020 zł na rynku pierwotnym i do 4107 zł na rynku wtórnym. Jak wskazują prognozy Expandera, pieniądze przeznaczone na tegoroczne dopłaty mogą się jednak wyczerpać do maja — inwestorom, którzy kupili więc już jakiś lokal, nie powinno w najbliższym czasie zabraknąć najemców. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Gdańsku zarobisz 5 proc.