W Gdyni zwodowano kadłub "Rainbow Warrior III"

PAP
opublikowano: 13-11-2010, 15:19

W sobotę w Gdyni zwodowano kadłub statku "Rainbow Warrior III" budowanego dla organizacji Greenpeace. Kadłub z częściowym wyposażeniem powstał w stoczni Maritim Shipyard w Gdańsku.

Jak poinformował PAP kierownik produkcji stoczni Maritim Shipyard, Ryszard Stasierowski, wodowanie odbyło się bez problemów. Teraz kadłub poczeka w doku w Gdyni do poniedziałku, kiedy to zostanie podczepiony do holownika, który odtransportuje jednostkę do niemieckiej stoczni, gdzie kontynuowane będą prace.

Budowa stalowego kadłuba rozpoczęła się w gdańskiej stoczni w lipcu. Po zakończeniu prac kadłub został umieszczony na pontonie (w środę), który odtransportował jednostkę do Gdyni, gdzie stocznia posiada pływający dok, w którym odbyło się wodowanie.

Kadłub "Rainbow Warrior III" - dwumasztowego żaglowca o długości prawie 58 m i szerokości ponad 11 m - powstał w gdańskiej stoczni na zlecenie niemieckiej stoczni Fassmer w Bremerhaven, która podpisała kontrakt z Greenpeace i w której żaglowiec będzie całkowicie wyposażany. Budowa nowego "Rainbow Warrior" zakończy się w październiku 2011 r.

Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska, Jacek Winiarski, poinformował PAP, że nowy flagowy statek będzie najbardziej przyjazną środowisku jednostką pływającą wykorzystywaną przez organizację. Jednostka będzie obsługiwana przez 32-osobową załogę. Statek ma być też energooszczędny - ciepło emitowane przez silnik zostanie wykorzystywane do podgrzewania wody i kabin załogi.

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja na swojej stronie internetowej zapewnia, że koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. W przyszłym roku obchodzić będzie swoje 40-lecie.

Swoje akcje organizacja przeprowadza bezpośrednio na wodzie, ziemi i w powietrzu. Ich celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na przypadki niszczenia Ziemi, istotne problemy ekologiczne, a także wskazanie osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Biura Greenpeace znajdują się w ponad 40 krajach świata. Aby zachować swoją niezależność, Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania Greenpeace finansowane są przez indywidualnych darczyńców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane