W Hiszpanii znów ponad 4 mln bezrobotnych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-03-2021, 12:20

Po raz pierwszy od pięciu lat liczba bezrobotnych w Hiszpanii przekroczyła poziom 4 mln. Tamtejsza gospodarka jest jedną z najboleśniej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, informuje Reuters.

Fot. Efraimstochter/Pixabay

Dane Ministerstwa Pracy wskazują, ze w lutym 2021 r. liczba bezrobotnych w Hiszpanii zwiększyła się o 1,12 proc. w porównaniu ze styczniem. W ujęciu kwotowym był to wzrost o 44,3 tys. osób do 4 008 789. Tym samym luty był piątym z rzędu miesiącem z dodatnią zmianą wskaźnika i pierwszym od kwietnia 2016 r. kiedy przekroczony został poziom 4 mln.

W porównaniu z lutym 2021 r. liczba bezrobotnych była o 23,4 proc. wyższa.

Szacuje się, że od wybuchu pandemii w marcu ubiegłego roku największa gospodarka na Półwyspie Iberyjskim straciła ponad 400 tys. miejsc pracy z czego około 2/3 w najboleśniej doświadczonym skutkami pandemii, sektorze hotelarskim.

Resort podkreślił, że choć bezrobocie wzrosło, spadła jednak (w lutym o niemal 29 tys.) do 899,38 tys. liczba osób otrzymujących od państwa świadczenia w ramach programu urlopowego ERTE.

Hotele, bary i restauracje oraz podróże lotnicze to sektory o najwyższym odsetku urlopowanych pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane