W I kw. spadła w USA liczba bankructw

28-03-2003, 21:01

W USA spadła w pierwszym kwartale liczna spółek publicznych, które wystąpiły o ochronę przed roszczeniami wierzycieli. W trakcje pierwszych trzech miesięcy tego roku zdecydowało się na to 39 spółek publicznych. Rok temu było ich 69.

Wartość aktywów 39 zbankrutowanych spółek wyniosła 10 mld USD. 69 spółek, które wystapiły o ochronę przed roszczeniami wierzycieli w pierwszym kwartale ubiegłego roku posiadało aktywa o łącznej wartości 77 mld USD.

Eksperci twierdzą, że spadek liczby bankructw w tym roku nie będzie jednak duży. Możliwe, że już w najbliższych dniach poinformują o nich AMR, spółka-matka American Airlines, i HealthSouth, dostawca usług medycznych.

PricewaterhouseCoopers prognozuje, że w tym roku liczba bankructw spadnie minimalnie. Jego eksperci szacują, że wartość aktywów spółek, które nie są w stanie spłacać długów, sięgnie na koniec tego roku 240 mld USD, co jest trzecim pod względem wielkości wynikiem w ciągu ostatnich 16 lat.

W 2002 roku zbankrutowało w USA 191 spółek publicznych. Łączna wartość ich aktywów sięgała 379 mld USD. W ubiegłym roku doszło do pięciu z dziesięciu największych bankructw w historii USA, m.in., koncernu telekomunikacyjnego WorldCom, finansowej spółki Conseco i UAL Corp., spółki kontrolującej linie lotnicze United Airlines.

MD, money.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W I kw. spadła w USA liczba bankructw